REKLAMA

Nowoczesna: Jeśli wyrok TK nie wejdzie w życie czeka nas najpotężniejszy kryzys polityczny po 1989 r.

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 10 marca 2016 09:42
Nowoczesna: Jeśli wyrok TK nie wejdzie w życie czeka nas najpotężniejszy kryzys polityczny po 1989 r. - TK jest organem, który chroni każdego obywatela. Coraz więcej ludzi jest do tego przekonanych - uważa Marta Golbik z Nowoczesnej. /Fot.WK/

- Spodziewaliśmy się takiego wyroku i cieszymy się, że TK zajął takie stanowcze stanowisko. Odrzucił ten bubel prawny, którym była nowelizacja ustawy o TK przyjęta przez PiS. Mamy nadzieję, że wyrok Trybunału wejdzie w życie. Jeśli tak się nie stanie, będzie to najpotężniejszy kryzys polityczny po 1989 roku. Będzie to oznaczało, że nie chroni nas Konstytucja – komentuje dla portalu Parlamentarny.pl Marta Golbik, posłanka Nowoczesnej.

Mamy wyrok TK, zdaniem PiS wydany niezgodnie z prawem i kolejną burzę polityczną wokół niego. Prezydent RP Andrzej Duda i szefowa rządu Beata Szydło już zapowiedzieli, że wyroku nie opublikują.

Marta Golbik, Nowoczesna: - Postulujemy o opublikowanie orzeczenia TK. Mamy niestety sygnały, że do tego może nie dojść, ale absolutnie musi to nastąpić. Postulujemy też o rezygnację ze stanowiska sędziów wybranych niezgodnie z prawem, zaprzysiężenia przez prezydenta trzech legalnie wybranych sędziów oraz o zastosowanie się do opinii Komisji Weneckiej.

Będziemy mieli niemal jednocześnie wyrok TK i orzeczenie Komisji Weneckiej. Liczymy na to, że rządzący zastosują się do wyroku i respektowane będą zasady trójpodziału władzy.

Czytaj też: PO i Nowoczesna o wyroku trybunału konstytucyjnego

Jesteście uparci. Powtarzacie wciąż to samo. Może jednak warto włączyć się w poszukiwanie kompromisu, który proponuje PiS oraz Kukiz`15.

- Czy możliwy jest jeszcze jakikolwiek kompromis po tym wszystkim, co obserwujemy? Postawa rządzących wskazuje, że nie ma raczej na niego szans. Jest za to wyrok TK, będzie opinia Komisji Weneckiej, której znaczenie ma szczególny wymiar i wagę w retoryce europejskiej i międzynarodowej. Tu ewidentnie nie ma miejsca na kompromis. Rząd musi dostosować się do opinii tych organów. Nie możemy w kwestii łamania Konstytucji RP, naruszania podstawowego aktu prawnego w naszym kraju, iść na żadne kompromisy.

Trzeba zrobić krok w tył, dostosować się do wyroków, bo będziemy mieli problem na arenie międzynarodowej i wtedy nasz rząd sobie nie poradzi.

Polityczną burzę wywołała też informacja o przecieku orzeczenia TK. Podobno już wcześniej krążył on wśród polityków PO. Trafił też do Nowoczesnej?

- To czysta retoryka, która ma uzasadnić dalsze postępowanie rządzących. Jeżeli ktoś dotarł do takiej informacji powinien ten fakt zgłosić do prokuratury. Według mnie jest to wygodne usprawiedliwienie dla PiS, mające ukryć prawdziwe powody, dla których nie będą chcieli respektować wyroku TK. Co jaszcze raz podkreślę, nie może nastąpić, bo będzie to przeogromny kryzys w państwie.

Czytaj też: Rzecznik rządu: nie możemy opublikować komunikatu TK

Jeśli wyrok rzeczywiście nie zostanie opublikowany? Co może się stać?              

- Ludzie w całej Polsce obserwują i bardzo przeżywają tę sytuację. TK jest organem, który chroni każdego obywatela. Coraz więcej ludzi jest do tego przekonanych. 12 marca, kiedy będziemy już po ogłoszeniu wyroku i opinii Komisji Weneckiej organizujemy marsz w Warszawie, na którym będziemy głośno domagać się opublikowania wyroku Trybunału, przestrzegania zasad demokratycznego państwa.

Jeżeli rząd nie zastosuje się do tych zaleceń to ludzie będą mocno przeciwko temu protestować.

Wie pani co wielu polityków myśli o tych marszach?

- Wiem co myślą, ale tutaj już nie ma żartów. Nie mamy wyjścia. Lekceważenie prawa przez rządzących nie przysłuży się dobrej opinii o Polsce w UE, a także w Stanach Zjednoczonych, dla których zasady demokratycznego państwa są nadrzędne. Będzie duży nacisk na rządzących, żeby doprowadzić do wykonania wyroku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • wdzivny 2016-03-10 16:49:37
    PiS usiłuje nakłonić opozycję do kompromisu, który ma usankcjonować łamanie prawa i ingerencję w niezależny organ. Taki precedens był by groźny dla przyszłości naszej demokracji, gdyby parlament stanął pond prawo i konstytucją.
  • Alfred 2016-03-10 14:41:52
    Kryzys jest tylko dla rządzącego od 1989r układu chorej i skorumpowanej IIIRP. Naród został uwolniony od skorumpowanych rządów i to jest bardzo złe dla układu sitwy polityczno-biznesowej-medialnej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA