REKLAMA

Nowoczesna: Likwidacja gimnazjów to zamknięcie pasa startowego w świat

  • Autor: PAP/JS
  • 13 grudnia 2016 19:40
Nowoczesna: Likwidacja gimnazjów to zamknięcie pasa startowego w świat Lubnauer dodała, że reforma krytykowana jest powszechnie przez samorządy (fot.:Nowoczesna/nowoczesna.org)

Likwidując gimnazja PiS zamyka jedyne miejsce wyrównywania szans, zamyka uczniom z mniejszych ośrodków i wsi pas startowy w świat - oceniła podczas sejmowej debaty nad projektami reformy oświaty Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

Lubnauer dodała, że reforma krytykowana jest powszechnie przez samorządy, laureatów konkursu na najlepszego nauczyciela roku, Związek Nauczycielstwa Polskiego, rodziców, rektorów uczelni wyższych, a nawet ekspertów, na których powołuje się MEN.

Do największych wad reformy Lubnauer zaliczyła m.in. szybkie tempo jej wprowadzania, wysokie koszty, chaos i niepewność, które ze sobą niesie oraz zwolnienia nauczycieli.

Posłanka podkreślała, że krytyce poddawane są też projektowane podstawy programowe w zakresie nauk przyrodniczych, języka polskiego czy historii. Jak mówiła Lubnauer, podstawy są przestarzałe, przeładowane, niespójne między przedmiotami.

"Gimnazja są dzisiaj jedynym właściwie miejscem wyrównywania szans" - mówiła Lubnauer. "Są powszechne, wspólne dla wszystkich, gromadzą dzieci z mniejszych miejscowości, które czasami musiały korzystać ze słabszej edukacji w swoich miejscowościach" - dodała.

Lubnauer, przywołując wypowiedź wiceministra edukacji Macieja Kopcia, wskazywała, że "tryb i tempo wprowadzania reformy są wynikiem decyzji politycznej i uzależnione są od kalendarza wyborczego".

"Ta reforma nie ma sensownego uzasadnienia merytorycznego, tylko polityczne. Ale planów lekcji i egzaminów nie można podporządkowywać kalendarzowi wyborczemu PiS - to jest niemoralne i nieetyczne" - powiedziała Lubnauer.

Nowoczesna zgłosiła podczas drugiego czytania kilka poprawek do projektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA