REKLAMA

Nowoczesna odmawia uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów 100-lecia Niepodległości

  • Autor: PAP/JS
  • 14 czerwca 2017 16:06
Nowoczesna odmawia uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów 100-lecia Niepodległości Ryszard Petru (fot. Twitter)

Nowoczesna odmawia uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP - napisał lider ugrupowania Ryszard Petru, w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Zdaniem Petru, prezydent chce "upartyjnić święto narodowe".

11 listopada ub.r. prezydent poinformował o przygotowaniu projektu ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP złożonego z najwyższych organów władzy, a także przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych.

"W imieniu Nowoczesnej pragnę podziękować za zaproszenie do uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (...) Niestety jesteśmy świadkami kolejnej próby upartyjnienia świąt narodowych, dlatego też w imieniu Nowoczesnej odmawiam uczestnictwa w Komitecie" - napisał Ryszard Petru w piśmie do prezydenta.

Jak dodał, święta narodowe powinny być obchodzone ponad podziałami: powinny łączyć, a nie dzielić oraz budować siłę Narodu. Zdaniem polityka, organizowanie referendum w setną rocznice odzyskania niepodległości (co proponuje prezydent), "jest działaniem zaprzeczającym tym wartościom". "Jest działaniem celowym i wykorzystującym to ważne dla wszystkich Polaków święto do własnych politycznych celów. Tak się nie godzi" - podkreślił Petru.

W jego ocenie, świadczy to o braku "postawy wspólnotowej ze strony Prezydenta RP, oraz reprezentowanego przez niego obozu politycznego". "Zadaniem polityków jest dążenie do łączenia Rodaków w tak ważnych momentach, nie zaś wykorzystywanie świąt narodowych do realizowania scenariusza politycznego tylko jednej formacji politycznej" - zaznaczył lider Nowoczesnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA