REKLAMA

Nowoczesna: PiS chce zrobić z polskiej szkoły skansen

  • Autor: PAP/JS
  • 14 grudnia 2016 14:52
Nowoczesna: PiS chce zrobić z polskiej szkoły skansen Lubnauer przekonywała na briefingu pasowym w Sejmie, że reforma edukacji przygotowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to zmiana o charakterze ideologicznym (Fot.parlamentarny.pl)

PiS chce zrobić z polskiej szkoły skansen organizacyjny i programowy; uczniowie będą skazani na gorszą jakościowo i bardzo anachroniczną edukację - podkreśliła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) uzasadniając, dlaczego jej klub chce odrzucenia przez Sejm projektu reformy edukacji.

Lubnauer przekonywała na briefingu pasowym w Sejmie, że reforma edukacji przygotowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to zmiana o charakterze ideologicznym, a nie merytorycznym. "Nie ma żadnych wątpliwości, że to jest zła zmiana" - podkreśliła. Dlatego, dodała, Nowoczesna złożyła wniosek o odrzucenie projektu. "Zgłaszamy też poprawki, ale te poprawki nie są w stanie zmienić nic w sposób zasadniczy dlatego, że sam kierunek zmian jest nieprawidłowy" - zaznaczyła posłanka Nowoczesnej.

Jak podkreśliła, mimo że "PiS mówił dużo o tym, iż przywraca pozycję rodzica, nauczyciela", to w rzeczywistości "zaproponował podstawy programowe, które nie pozostawiają nauczycielom żadnego miejsca na interpretację".

Według posłanki "PiS wprowadził podstawy programowe, które są anachroniczne i niespójne. Jak zauważyła, zaproponowano kanon lektur, który nie pozwala na wybranie dodatkowych lektur, ponieważ jest tak rozbudowany, że braknie na to czasu. "Podstawy programowane nie trzymają spójności między przedmiotami. Nie ma spójności miedzy biologią i chemią, miedzy czasami na historii i na języku polskim, miedzy fizyką a matematyką. Ponadto likwidacja gimnazjów. To wszytko powoduje, że reforma PiS, to jest wprowadzenie skansenu do polskiej szkoły" - oświadczyła Lubnauer.

Według posłanki Nowoczesnej "PiS chce zrobić z polskiej szkoły skansen organizacyjny i programowy. "Polska szkoła będzie się cofać a uczniowie będą skazani na gorszą jakościowo i bardzo anachroniczną edukację" - podkreśliła.

W środę sejmowe komisje edukacji oraz samorządu terytorialnego negatywnie zaopiniowały wnioski PO, Nowoczesnej i PSL zgłoszone podczas II czytania o odrzucenie projektów ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe wprowadzających reformę edukacji. Komisje zaopiniowały negatywnie także poprawkę PO przesuwającą wejście w życie reformy do 2025 r. i poprawkę PSL przesuwającą wejście w życie reformy do 2019 r.

Negatywnie zostały też zaopiniowane wszystkie pozostałe poprawki opozycji. PO i PSL złożyły m.in. poprawki, zgodnie z którymi zachowana została by obecna struktura szkolnictwa.

Pozytywnie zostały za to zaopiniowane wszystkie poprawki zgłoszone przez PiS. Wśród nich znalazła się poprawka dotyczącą możliwości przeniesienia uczniów z jednej szkoły podstawowej do drugiej jeśli w wyniku zmiany sieci szkół zmienia się obwody dotychczasowych szkół.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA