REKLAMA

Nowoczesna pisze do PKW ws. kampanii informacyjnej PFN: To twarda partyjna propaganda

 • Autor: PAP/JS
 • 08 września 2017 16:15
Nowoczesna pisze do PKW ws. kampanii informacyjnej PFN: To twarda partyjna propaganda Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz uważa, że kampania Fundacji to twarda propaganda (fot. twitter)

Nowoczesna zapowiedziała pismo do PKW ws. kampanii informacyjnej Polskiej Fundacji Narodowej dot. reformy sądownictwa. Według Nowoczesnej PFN, działając niezgodnie ze statutem, finansuje partię polityczną. Posłowie Nowoczesnej ocenili, że kampania to "twarda, partyjna propaganda".

• "Pomysł prowadzenia twardej partyjnej kampanii z pieniędzy spółek Skarbu Państwa trzeba nazwać wprost aferą billboardową" - oceniła posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

• Nowoczesna przygotowała interpelację do premier Beaty Szydło i ministra kultury Piotra Glińskiego, który zdaniem posłów powinien nadzorować fundację.

• Szłapka poinformował też, że Nowoczesna złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Fundację.

Polska Fundacja Narodowa przedstawiła szczegóły kampanii informacyjnej, która ma na celu m.in. wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej znaczenia reform wymiaru sprawiedliwości. W konferencji prasowej uczestniczyły m.in. władze PFN oraz premier Beata Szydło. Fundacja powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa.

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka przekonywał na konferencji prasowej, że to, co robi PFN, "to jest propaganda, prezentowanie stanowiska jednej partii". Dlatego, jak poinformował, Nowoczesna podjęła szereg formalnych działań.

Partia przygotowała m.in. pismo do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o kontrolę i sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych. "PFN działając niezgodnie ze statutem finansuje partię polityczną" - ocenił Szłapka.

Poseł przedstawił pismo do prezesa NIK z wnioskiem o kontrolę PFN za "działalność niezgodną ze statutem". "Ta kampania jest działalnością niezgodną ze statutem" - przekonywał. W piśmie Nowoczesnej napisano, że PFN "została powołana w celu promocji i ochrony wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej oraz gospodarki w kraju i za granicą (...). Fundacja nie może prowadzić politycznych kampanii wewnętrznych na rzecz rządu ani partii rządzącej".

Szłapka poinformował też, że Nowoczesna złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Fundację "polegającego na niedozwolonym finansowaniu partii politycznych, tj. działalności niezgodnej z art. 24 i art. 25 ustawy o partiach politycznych".

Nowoczesna przygotowała także wniosek do ministra sprawiedliwości o udostępnienie informacji publicznej "czy działania PFN były konsultowane w jakikolwiek sposób z Ministerstwem Sprawiedliwości". Według Szłapki "jeśli były, to nie ma żadnych wątpliwości, że dochodzi do olbrzymiego skandal".

Nowoczesna przygotowała także interpelację do premier Beaty Szydło i ministra kultury Piotra Glińskiego, który, jak powiedział Szłapka, powinien nadzorować fundację. W interpelacjach Nowoczesna pyta, czy działalność PFN "jest zgodna ze statutem i deklarowanymi publicznie przez panią premier zadaniami fundacji.

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że wszyscy zgadzają się, że polskie sądy wymagają reformy, jednak wszystkie dotychczasowe zmiany, które wprowadzał PiS, "sprowadzały sądy do roli zabawki w rękach polityków". Obywatele, jak mówiła, chcą reformy sądów, ale nie takiej, która doprowadzi do tego, że trafią one w ręce polityków.

"Wszystko jednak wskazuje na to, że za pomocą billboardów, PiS będzie prowadziło po prostu zwykłą, brutalną, partyjną kampanię za pieniądze państwowych spółek i będzie chciał w ten sposób nabrać opinię publiczną, a nie dyskutować o czymkolwiek" - powiedział Gasiuk-Pihowicz.

"Pomysł prowadzenia twardej partyjnej kampanii z pieniędzy spółek Skarbu Państwa trzeba nazwać wprost aferą billboardową" - oceniła posłanka. Jak tłumaczyła, spółki Skarbu Państwa finansują działanie Polskiej Fundacji Narodowej, która z kolei finansuje kampanię.

"I to jest rzecz absolutnie skandaliczna i nie do zaakceptowania, żeby pieniądze spółek Skarbu Państwa były wydawane na twardą, partyjną propagandę. Takie działania mogą być finansowane tylko i wyłącznie z ograniczonych środków partyjnych. Jeżeli twardą partyjną kampanię finansuje się ze środków należących do spółek Skarbu Państwa, to jest to po prostu okradanie Polaków" - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Mieszko 2017-09-09 20:01:01
  To pismo kto będzie pisał może etruREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA