REKLAMA

Nowoczesna: To działania PiS, a nie opozycji doprowadziły do rezolucji PE

  • Autor: PAP/JS
  • 13 kwietnia 2016 15:49
Nowoczesna: To działania PiS, a nie opozycji doprowadziły do rezolucji PE "Nowoczesna stała na stanowisku, że nasze problemy - tę wojnę PiS z Trybunałem Konstytucyjnym - powinniśmy zakończyć własnymi siłami" - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz(fot. twitter/Nowoczesna)

• To działania PiS, a nie opozycji doprowadziły do tego, że PE musiał zająć się sprawą Polski.
• Rezolucja jest w pełni prawdziwa i źle wpłynie na wizerunek Polski - podkreśliły posłanki Nowoczesnej, odnosząc się do przyjętej w środę przez PE rezolucji o sytuacji w Polsce.

"Nowoczesna stała na stanowisku, że nasze problemy - tę wojnę PiS z Trybunałem Konstytucyjnym - powinniśmy zakończyć własnymi siłami, bo to będzie świadczyć o sile i stabilności naszej demokracji. Niestety sukcesywne, konsekwentne działania Prawa i Sprawiedliwości doprowadziły do tego, że były łamane zapisy traktatowe, zapisy konwencji międzynarodowych i temat Polski niestety w bardzo negatywnym kontekście trafił także do debaty w PE" - powiedziała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz na briefingu prasowym w Sejmie.

Jak mówiła, "przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Rady Europy mają pełną wiedzę na temat tego, co się w Polsce dzieje". "I ta pełna wiedza na temat bezprawia, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich pięciu miesiącach, doprowadziła do omawiania sytuacji w Polsce w tak negatywnym świetle".

Czytaj też: Trzaskowski, PO: Rezolucja PE mówi obiektywnie o tym, co się dzieje w Polsce

"Polska jest jednym z większych krajów UE, jest szóstym krajem w UE. Podpisaliśmy traktaty, w których zobowiązaliśmy się do przestrzegania zasad demokracji, praworządności, ochrony praw człowieka. Wszystkie te zasady zostały złamane przez PiS i to właśnie działania PiS doprowadziły do tego, że temat Polski jest przedmiotem debaty przed PE, nie działania jakichkolwiek polityków partii opozycji" - mówiła.

Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) oceniła, że rezolucja PE nie posłuży wizerunkowo Polsce. "Nikt nie chce żyć w kraju, o którym jest mowa w kontekście łamania demokracji" - podkreśliła. Według posłanki Nowoczesnej przyjęta przez europarlament rezolucja "w całości jest prawdziwa".

"Przypomnę, że czekamy na opinie Komisji Europejskiej, która na podstawie opinii Komisji Weneckiej zadecyduje, co dalej w kwestii sprawdzania praworządności w Polsce; to wszystko nie służy Polsce, nie służy temu, żebyśmy byli postrzegani jako kraj demokratyczny" - oceniła Lubnauer.

Zobacz: Europoseł PiS: Rezolucja PE jest absurdalna, szkodliwa, nierzetelna

Według niej "wszystko, co w rezolucji zapisano, jest prawdą" i to PiS przyczyniło się do tego, że Polska jest postrzegana jako kraj, w którym są łamane prawa człowieka i zasady demokratycznego państwa prawa, czyli trójpodział władzy.

"Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, UE ma prawo wypowiadać się w naszych kwestiach. To nie z naszej inicjatywy była ta rezolucja, ale uważamy, że to, co się dzieje w Polsce, niewątpliwie zasługuje na uwagę UE" - powiedziała.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA