REKLAMA

Nowoczesna zwróciła się do CBA ws. dofinansowań fundacji o.Tadeusza Rydzyka

 • Autor: PAP/JS
 • 31 stycznia 2018 19:35
Nowoczesna zwróciła się do CBA ws. dofinansowań fundacji o.Tadeusza Rydzyka Szłapka poinformował, że Nowoczesna chce, by "CBA zbadało wszystkie dofinansowania jakie otrzymał z budżetu państwa Tadeusz Rydzyk na swoje, wszystkiego rodzaju, aktywności biznesowe (fot. Nowoczesna)

Nowoczesna zwróciła się do CBA o zbadanie dofinansowań dla fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk. Chcemy, by Tadeusza Rydzyka potraktowano, jak każdego innego obywatela i zbadano dofinansowanie, jakie dostał na swe aktywności biznesowe - powiedział Adam Szłapka.

 • Szłapka mówił też o tym, że Tadeusz Rydzyk "jest powiązany z politykami obozu Zjednoczonej Prawicy", którzy otrzymują poparcie w mediach związanych z redemptorystą.
 • W tym kontekście wymienił np. b. ministra środowiska Jana Szyszko, który - jak powiedział poseł - "decydował o tym, że ojciec Tadeusz Rydzyk dostawał tego typu środki".
 • "Uważamy, że wszystkie powiązania, wszystkie dotacje, które dostaje o. Tadeusz Rydzyk, który wprost wspiera polityków PiS, powinny zostać bardzo gruntownie zbadane" - powiedział poseł Nowoczesnej.

"Chcemy, by centralne urzędy traktowały Tadeusza Rydzyka tak jak każdego innego obywatela, czyli potraktowały go po prostu jako biznesmena" - powiedział poseł Nowoczesnej na konferencji prasowej.

Szłapka poinformował, że Nowoczesna chce, by "CBA zbadało wszystkie dofinansowania jakie otrzymał z budżetu państwa Tadeusz Rydzyk na swoje, wszystkiego rodzaju, aktywności biznesowe m.in. dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 12 mln złotych na wsparcie geotermii toruńskiej". O tej dotacji dla Geotermii Toruń napisał niedawno "Super Express".

Jak dodał poseł Nowoczesnej, "nie są to jedyne pieniądze jakie do tej pory Tadeusz Rydzyk otrzymał z kasy publicznej: 27 milionów złotych na ten sam projekt, a następnie 19 milionów na budowę elektrociepłowni".

"Dzięki wszystkim tym dotacjom, Fundacja będzie mogła czerpać zyski ze sprzedaży ciepła mieszkańcom Torunia w wysokości - według obliczeń Super Expressu - nawet kilkudziesięciu milionów złotych rocznie" - czytamy w zawiadomieniu do CBA.

Szłapka mówił też o tym, że Tadeusz Rydzyk "jest powiązany z politykami obozu Zjednoczonej Prawicy", którzy otrzymują poparcie w mediach związanych z redemptorystą. W tym kontekście wymienił np. b. ministra środowiska Jana Szyszko, który - jak powiedział poseł - "decydował o tym, że ojciec Tadeusz Rydzyk dostawał tego typu środki".

"Uważamy, że wszystkie powiązania, wszystkie dotacje, które dostaje o. Tadeusz Rydzyk, który wprost wspiera polityków PiS, powinny zostać bardzo gruntownie zbadane" - powiedział poseł Nowoczesnej.

W listopadzie ub.r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy na ok. 30 mln zł z Geotermią Podhalańską i Geotermią Toruń. Geotermia Toruń - spółka kontrolowana przez fundację Lux Veritatis - na budowę ciepłowni otrzyma 19,5 mln zł. Na początku obecnej kadencji rządu, NFOŚiGW zawarł ugodę z Fundacją Lux Veritatis - fundacji przekazano 26 mln zł odszkodowania za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej w 2008 r. (za rządów kolacji PO-PSL).

Ponadto Szłapka przypomniał, że zwrócił się do CBA oraz Urzędu Skarbowego w Toruniu w sprawie zbadania sprawy samochodów otrzymanych przez Tadeusza Rydzyka i jego współbraci. Niedawno w internecie pojawił się fragment programu z udziałem o. Rydzyka, który w sierpniu 2016 r. w TV Trwam powiedział, że dostali dwa samochody. "Przyjechał bezdomny i dał nam dwa samochody. Pan Stanisław z Warszawy, niestety zmarł" - powiedział o. Rydzyk.

"Chcemy by te dwa urzędy zainteresowały się sprawą, która w rzeczywistości jest bardzo mało prawdopodobna. Chyba rzadko zdarza się sytuacja, w której bezdomny wygrywa na loterii i przekazuje duchownemu dwa samochody" - powiedział poseł Nowoczesnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA