REKLAMA

Nowy komendant główny policji w najbliższych dniach. Kto nim zostanie?

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 29 marca 2016 12:59
Nowy komendant główny policji w najbliższych dniach. Kto nim zostanie? Mariusz Błaszczak zapewnia, że nowym komendantem zostanie oficer policji (fot. mswia.gov.pl)

• Po rezygnacji w lutym ze stanowiska komendanta głównego insp. Zbigniewa Maja, wciąż nie został powołany jego następca.
• Obecnie obowiązki szefa policji pełni pierwszy zastępca Maja mł. insp. Andrzej Szymczyk.
• Kiedy będzie znany nowy komendant i kto nim będzie?

- Będzie to oficer policji, ktoś kto daje gwarancję tego, że zmiany w policji będą kontynuowane. Będzie to ktoś z odpowiednim autorytetem i doświadczeniem, ale jednocześnie ktoś, kto przystąpił do policji po przełomie – mówił o kandydacie na nowego komendanta głównego policji minister Mariusz Błaszczak w Radiowej Trójce.

Czytaj też: Jarosław Zieliński: Nowym komendantem głównym zostanie oficer, nie cywil

Szef MSWiA podczas rozmowy poinformował, że kandydata na nowego komendanta głównego przedstawi premier w ciągu najbliższych dni.

W dalszej części rozmowy poruszono temat Biura Ochrony Rządu. Minister przyznał, że zmiany w BOR są konieczne. Przypomniał, że sprawa incydentu z udziałem prezydenta jest wyjaśniana przez prokuraturę. Podkreślił również, że w MSWiA został powołany zespół kontrolny, którego zadaniem jest skonfrontowanie informacji, które pojawiły się w „Rzeczpospolitej” z informacjami dostępnymi w Biurze Ochrony Rządu. Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że po ustaleniach zespołu powołanego w BOR zostały wyciągnięte poważne konsekwencje wobec działu transportu w Biurze. 

Czytaj: Biuro Ochrony Rządu rekrutuje. Potrzebni nawet lekarze weterynarii

Minister mówił także o przygotowanej ustawie antyterrorystycznej. Zaznaczył, że ustawa powinna zostać uchwalona w maju, tak aby była obowiązującym prawem podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.  

Szef MSWiA przypomniał, że jeden z podejrzewanych o zamach w Paryżu uciekł obławie dlatego, że nie mógł być zatrzymany w godzinach nocnych. Przypomniał, że w przepisach proponowanych w ustawie antyterrorystycznej znalazł się zapis, który pozwoli zatrzymywać osoby podejrzewane o terroryzm również w takich godzinach.

- Zależy nam na tym, aby służby mogły reagować wtedy kiedy jest zagrożenie i żeby ta reakcja była skuteczna – wskazał minister Mariusz Błaszczak.

Zobacz też: Prezydent poprze ustawę antyterrorystyczną?

W dalszej części rozmowy został poruszony temat przyjmowania przez Polskę uchodźców.

- Jak się okazuje, nie jesteśmy w stanie stwierdzić jednoznacznie, czy Ci ludzie nie są ludźmi, którzy mają np. sfałszowane paszporty. Nikt z nich nie przyjechał do Polski i nie przyjedzie dopóki nie będziemy pewni zagwarantowania bezpieczeństwa – podkreślił szef MSWiA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA