REKLAMA

Nowy rząd, rekonstrukcja: Wymiana ministrów większa niż zapowiadano

  • Autor: PAP/AT
  • 11 grudnia 2017 12:24
Nowy rząd, rekonstrukcja: Wymiana ministrów większa niż zapowiadano W poniedziałek (11 grudnia) nastąpią zmiany w rządzie (fot.premier.gov.pl)

Zmiany w rządzie mają być większe niż zapowiadał wcześniej nowy premier Mateusz Morawiecki - wynika z nieoficjalnych źródeł zbliżonych do kierownictwa PiS.

• W poniedziałek (11 grudnia) nastąpi większa niż początkowo zapowiadana przez Mateusza Morawieckiego rekonstrukcja rządu.

• Przewidywana jest wymiana kilku ministrów - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w źródłach zbliżonych do kierownictwa PiS.

• W niedzielę zdecydowano, że niektóre zmiany w rządzie nastąpią już w poniedziałek, a kolejne mogą mieć miejsce w styczniu.

W poniedziałek o godz. 17 prezydent Andrzej Duda powoła rząd desygnowanego na premiera Mateusza Morawieckiego. Większa rekonstrukcja rządu początkowo zaplanowana była na styczeń.

Morawiecki podczas piątkowej rozmowy w Telewizji Trwam mówił, że chciałby jak najszybciej powołać rząd "praktycznie w bardzo podobnym, czy niemalże identycznym składzie".

W niedzielę - jak wynika z nieoficjalnych informacji - odbyła się wielogodzinna rozmowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Morawieckim. W trakcie rozmowy - podają źródła - konsultowane miały być szczegóły rekonstrukcji rządu. Zdecydowano - według informacji - że niektóre zmiany w rządzie nastąpią już w poniedziałek, a kolejne mogą mieć miejsce w styczniu.

Także według nieoficjalnych informacji po uroczystości desygnowania na premiera Mateusza Morawieckiego w piątek (8 grudnia) w Pałacu Prezydenckim odbyła się "długa rozmowa" prezydenta, Morawieckiego, prezesa Kaczyńskiego oraz szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. Rozmowa dotyczyła możliwych zmian na stanowiskach ministrów oraz współpracy Kancelarii Prezydenta RP z nowym gabinetem.

Źródła w Kancelarii Prezydenta informują, że szef gabinetu prezydenta otrzymał propozycję objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych w rządzie Morawieckiego.

Prezydent przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Morawieckiego. Prezydent podziękował Szydło za dotychczasową pracę i wyraził nadzieję, że współpraca z Morawieckim będzie "przynajmniej tak dobra" jak z Szydło.

Wotum zaufania dla rządu Morawieckiego zaplanowano na wtorek.

Beata Szydło na czele rządu stała od zaprzysiężenia przez prezydenta 16 listopada 2015 roku. 7 grudnia premier Szydło na ręce Komitetu Politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji; rezygnacja została przyjęta. Komitet Polityczny wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Morawieckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA