REKLAMA

Nowy rząd: Szydło otoczona twardogłowymi ministrami będzie miała ograniczony autorytet

  • Autor: PAP/AT
  • 10 listopada 2015 10:24
Nowy rząd: Szydło otoczona twardogłowymi ministrami będzie miała ograniczony autorytet Skład gabinetu został wyznaczony przez dominującego prezesa - uważa FAZ (fot.pis.org.pl)

Jarosław Kaczyński obwarował umiarkowaną szefową rządu Beatę Szydło szeregiem narodowo-konserwatywnych twardogłowych.

Szydło umiarkowaną szefową rządu

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał, że chociaż nie potwierdziły się spekulacje, iż to Jarosław Kaczyński sam stanie na czele rządu, to Beata Szydło - otoczona twardogłowymi - będzie miała jedynie ograniczony autorytet.

"Skład gabinetu, który (Szydło) przedstawiła w poniedziałek, został wyznaczony przez dominującego Prezesa, który obwarował umiarkowaną szefową rządu szeregiem narodowo-konserwatywnych twardogłowych" - ocenia "FAZ".

Kontrowersyjny Macierewicz schowany za Gowinem

Zdaniem niemieckiej gazety najbardziej kontrowersyjną postacią w nowym rządzie jest desygnowany na ministra obrony Antoni Macierewicz. "Przed demokratycznym zwrotem, w czasach komunistycznego oporu Macierewicz odgrywał wybitną rolę, potem dał się jednak poznać jako bezlitosny myśliwy, polujący na komunistów, wietrzący wszędzie agentów i zamachy" - czytamy w "FAZ".

Macierewicz jest tak kontrowersyjny, że w kampanii wyborczej Szydło zapowiadała powierzenie teki ministra obrony politykowi bardziej umiarkowanemu - Jarosławowi Gowinowi. "W poniedziałek Szydło zaprzeczała, jakoby oszukała wyborców" - pisze autor komentarza, wyjaśniając, że zdaniem szefowej rządu Gowin odmówił przyjęcia tej propozycji.

Ziobro wraca do ministerstwa sprawiedliwości

Jak pisze "FAZ", kolejnym "jastrzębiem" w rządzie jest przyszły koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Autor przypomina, że Kamiński został skazany na trzy lata więzienia, choć wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Kolejnym twardogłowym jest zdaniem gazety Zbigniew Ziobro, który wraca do ministerstwa sprawiedliwości.

Umiarkowani przedstawiciele w polityce zagranicznej

W polityce zagranicznej PiS postawił na "umiarkowanych przedstawicieli". Ministrem spraw zagranicznych ma zostać zawodowy dyplomata Witold Waszczykowski, a za Unię Europejską będzie odpowiadał Konrad Szymański. Obaj podkreślili w wywiadach, że nie są "eurosceptykami" - zaznacza "FAZ".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA