REKLAMA

Nowy sekretarz ONZ Antonio Guterres złoży przysięgę

  • Autor: GP
  • 12 grudnia 2016 09:42

• ONZ wybrało nowego Sekretarza Generalnego, zostanie nim portugalski polityk Antonio Guterres.
• Pracuje on od lat w ONZ.

W poniedziałek (12 grudnia) Antonio Guterres, polityk portugalski, były premierem tego kraju, złoży przysięgę jako następny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Guterres zastąpi na tym prestiżowym stanowisku Ban Ki-moona, który sterował administracją ONZ od 2007 roku.

Guterres ma 62 lata, był premierem Portugalii w latach 1995 do 2002. Jego posada w ONZ nie jest dla niego nowością, bo pracował w tej organizacji jako wysoki przedstawiciel ds. uchodźców - to stanowisko piastował aż 10 lat (2005 do 2015).

Jego wyboru na stanowisko dokonało Zgromadzenie Ogólne ONZ na tegorocznym spotkaniu w Nowym Jorku, 13 października.

Stanowisko sekretarza generalnego Guterres obejmie formalnie 1 stycznia 2017 roku.

Stanowisko sekretarza ONZ jest obsadzane na kadencję pięcioletnią przez Zgromadzenie Ogólne na wniosek Rady Bezpieczeństwa. Do kompetencji sekretarza generalnego należy zarządzanie majątkiem ONZ i prawo uczestniczenia w posiedzeniach wszystkich organów ONZ. Koordynuje on administrację, prowadzi działania organizacji w porozumieniu z Radą Bezpieczeństwa i Zgromadzeniem Ogólny.

Poniżej Antonio Guterres w spocie prezentującym jego pracę jako przedstawiciela ds. uchodźców  ONZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA