REKLAMA

Obama i europejscy przywódcy wzywają do poszanowania rozejmu w w Syrii

  • Autor: PAP
  • 25 kwietnia 2016 20:30
Obama i europejscy przywódcy wzywają do poszanowania rozejmu w w Syrii Barack Obama, David Cameron, Francois Hollande i Matteo Renzi spotkali się po południu w pałacu Herrenhausen w Hanowerze. (Fot.: Flickr, Steve Jurvetson, CC2.0)

• Prezydent USA Barack Obama oraz przywódcy Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch spotkali się w poniedziałek (25 kwietnia) na miniszczycie w Hanowerze.
• wezwali strony syryjskiego konfliktu do respektowania zawieszenia broni i postępu w rozmowach pokojowych prowadzonych w Genewie.

"Wezwano wszystkie strony do poszanowania rozejmu, umożliwienia dostępu pomocy humanitarnej, przyczynienia się do sukcesu genewskich rozmów o zmianach politycznych w Syrii" - poinformował Biały Dom po miniszczycie przywódców w Hanowerze.

"Wezwano także wszystkich, którzy mogą wywierać wpływ na strony konfliktu, do naciskania na powstrzymanie się od działań, które narażają na szwank zawieszenie broni i rozmowy polityczne" - czytamy w komunikacie.

Znalazła się w nim także informacja, że przywódcy zgodzili się co do pilnej potrzeby niesienia pomocy zdestabilizowanej wewnętrznym konfliktem Libii we wzroście gospodarczym i budowy tam środków wzmacniających bezpieczeństwo, by móc przeciwstawić się zagrożeniu ze strony Państwa Islamskiego.

Przywódcy wspólnie potwierdzili także stanowisko, że sankcje przeciwko Rosji zostaną zniesione, o ile kraj ten całkowicie wywiąże się ze swoich zobowiązań wynikających z porozumień mińskich, których celem jest uregulowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Barack Obama, David Cameron, Francois Hollande i Matteo Renzi spotkali się po południu w pałacu Herrenhausen w Hanowerze na zaproszenie kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Miniszczyt był ostatnim akcentem pobytu Obamy w Niemczech, który poprzedziły wizyty w Arabii Saudyjskiej i Wielkiej Brytanii. Krótko po godz. 17 samolot prezydencki Air Force One odleciał z lotniska w stolicy Dolnej Saksonii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA