REKLAMA

Obama: USA będą wspierać Ukrainę i utrzymywać sankcje wobec Rosji

  • Autor: PAP/JS
  • 08 lipca 2016 12:09
Obama: USA będą wspierać Ukrainę i utrzymywać sankcje wobec Rosji (fot. twitter/Donald Tusk)

Unia Europejska jest największym osiągnięciem politycznym i gospodarczym współczesności - powiedział w Warszawie prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z szefami Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej Donaldem Tuskiem i Jean-Claude Junckerem.

"Nawet w obliczu chwilowych trudności nie możemy zapomnieć o tym, że UE ma niesamowite osiągnięcia - mówił Obama. Jest to takie osiągnięcie, które powinno być zachowane i o które powinniśmy zadbać" - dodał.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone są zainteresowane tym, by UE pozostała zjednoczona i demokratyczna. "Łączą nas więzy rodzinne, historyczne i wspólne wartości. Jesteśmy oddani na rzecz demokracji i praw człowieka. Nasze gospodarki są ze sobą powiązane" - powiedział Obama.

"Bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i Europy jest niepodzielne, właśnie dlatego, od 70 lat USA opowiadają się za integracją Europy" - oświadczył.

Obama wyraził przekonanie, że USA i Europa mogą zrobić jeszcze więcej na świecie na rzecz wyznawanych wspólnie wartości takich jak demokracja i prawa człowieka. Podkreślał łączące USA i Unię Europejską więzy historyczne, a także gospodarcze.

Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że mimo podjętej w referendum przez większość Brytyjczyków decyzji o wyjściu ich kraju z UE, Unia Europejska i Wielka Brytania będą nadal pracować ze sobą w sposób pragmatyczny.

"Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy; w Stanach Zjednoczonych macie silnego partnera" - zapewniał Obama.

USA będą wspierać Ukrainę i utrzymywać sankcje wobec Rosji

"W samej Europie będziemy wspierać Ukrainę, wówczas gdy Ukraina dokonuje kolejnych ważnych reform gospodarczych. Stany Zjednoczone będą też dalej utrzymywać sankcje wobec Federacji Rosyjskiej do chwili kiedy Rosja zacznie spełniać zobowiązania związane z porozumieniami mińskimi" - zapowiedział Obama.

Dodał, że na posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej będzie mowa o "dalszym zacieśnieniu współpracy miedzy UE i NATO".

"Będziemy dalej wspierać UE we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego zapewniając też dostawy ze strony Stanów Zjednoczonych" - podkreślił Obama.

Zapowiedział, że będą kontynuowane negocjacje dotyczące umowy handlowej TTIP. "To doprowadzi do zwiększenia możliwości zatrudnienia oraz wzmocni gospodarkę Stanów Zjednoczonych i UE" - podkreślił amerykański przywódca.

Spotkanie prezydenta USA z szefami Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej odbyło się przed rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie, którego obrady zainaugurowane zostaną w piątek wczesnym popołudniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA