REKLAMA

Odznaczenie prezydenta dla księdza Ignacego Piwowarskiego

  • Autor: GP
  • 02 listopada 2016 10:16
Odznaczenie prezydenta dla księdza Ignacego Piwowarskiego Andrzej Duda odznaczył duchownego drugi raz w 2016 roku. (fot.: Marek Kotfis/Kancelaria Prezydenta/prezydent.pl)

• Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski księdza Ignacego Piwowarskiego.
• Duchowny zapisał się na kartach walki opozycyjnej z władzą PRL swoimi kazaniami.
• To drugie odznaczenie przyznane księdzu przez prezydenta w tym roku.

W piątek (28 października) Adam Kwiatkowski, szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski księdzu Ignacemu Piwowarskiemu. Kapłan był jednym z  duszpasterzy Solidarności w czasach walki o demokrację w Polsce. Uroczystość miała miejsce we wsi Bucze (w połowie drogi między Krakowem i Tarnowem).

- Odznaczenie (przyznano - przyp.red.) za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych oraz osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej - uzasadnia Kancelaria Prezydenta.

Minister Adam Kwiatkowski podkreślił w wypowiedzi, którą wygłosił z okazji uhonorowania duchownego, że jego "niezłomna postawa, wkład w budowanie narodowej wspólnoty, odwaga w niesieniu pomocy potrzebującym oraz miłość do Boga i Polski" pozwoliły mu zapisać się pozytywnie w historii naszego narodu.

- (Ksiądz Ignacy Piwowarski - przyp.red.) głosił patriotyczne kazania, wspierał walkę o przywrócenie krzyży w szkołach, sprzyjał działalności robotniczej i rolniczej Solidarności, organizował pomoc dla represjonowanych oraz udzielał schronienia opozycjonistom z całego kraju na plebanii w Bereście - przypomniała Kancelaria Prezydenta w opisie sylwetki odznaczonego.

Nie jest to pierwsze odznaczenie dla księdza Ignacego Piwowarskiego. Wcześniej, w lutym tego roku, został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (odznaczenie przyznał także Andrzej Duda).

W zeszłym roku natomiast duchowny katolicki świętował 50 lat pracy duszpasterskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ks. Wojciech 2016-11-02 16:31:35
    Bo w życiu chodzi o to żeby je bać frajerów Jeśli gówno ludzkie jest tak głupie by wierzyć w bozię która jakoś nie ma pieniążków na dożywianie głodujących dzieci to jeśli nie Hitler nie przejdzie należy przyjamniej wyruchać to ś.cierwo.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA