REKLAMA

Oficjalne wyniki, wybory parlamentarne 2015: Kiedy PiS zacznie rządzić?

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 26 października 2015 17:09
Oficjalne wyniki, wybory parlamentarne 2015: Kiedy PiS zacznie rządzić? W przeciągu 2 tygodni od pierwszego posiedzenia sejmu powinniśmy poznać kandydatów na nowych ministrów

Wszystko na to wskazuje, że PiS będzie miał prawo do samodzielnych rządów. Kiedy partia będzie mogła je rozpocząć?

Jak twierdzi dr Agnieszka Bejma, politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego pierwsze posiedzenie Sejmu musi odbyć się najpóźniej 24 listopada. – W związku z tym, iż wybory parlamentarne odbyły się 25 października, to realnie pierwsze posiedzenia Sejmu VIII i Senatu IX kadencji muszą odbyć się najpóźniej 24 listopada. Wynika to z art. 109 par. 2 Konstytucji RP, który precyzuje, iż: pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu Prezydent Rzeczypospolitej zwołuje na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 98 ust. 3 i 5 – mówi.

Wówczas poznamy też premiera.

– Na pierwszym inauguracyjnym posiedzeniu posłowie i senatorowie złożą ślubowania, zostaną wybrani marszałkowie Sejmu i Senatu. Zgodnie z Konstytucją RP na pierwszym posiedzeniu premier Ewa Kopacz poda swój rząd do dymisji. Kolejnego premiera desygnuje prezydent i powoła go wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. Mówi o tym art. 154 par.1 Konstytucji RP. Następnie Prezes Rady Ministrów, w ciągu 14 dni od dnia powołania przez Prezydenta Rzeczypospolitej, przedstawia Sejmowi program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Z tego wynika, iż do zmian w resortach dojdzie maksymalnie w przeciągu 2 miesięcy, jeśli rząd otrzyma wotum zaufania w trakcie „pierwszego kroku tworzenia gabinetu – mówi Agnieszka Bejma. Zależy to także od ostatecznych wyników, które poda PKW oraz od tego, ile mandatów otrzyma ostatecznie Prawo i Sprawiedliwość.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • pp 2015-10-27 09:42:41
    Nareszcie. No i w senacie nie ma pani Chybickiej, która głosowała za ograniczeniem dostępu do nowoczesnego leczenia przeciwnowotworowego!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA