REKLAMA

Omilanowska: Edukacja kulturalna kluczem do poprawy sytuacji w polskich mediach

  • Autor: PAP/JS
  • 08 października 2016 07:47
Omilanowska: Edukacja kulturalna kluczem do poprawy sytuacji w polskich mediach Była minister kultury Małgorzata Omilanowska (fot. www.mkidn.gov.pl)

Trzeba wprowadzić edukację kulturalną jako element obligatoryjnego kształcenia - uważa była minister kultury Małgorzata Omilanowska.

Za klucz do poprawy sytuacji w polskich mediach publicznych i polskiej kulturze uznała ona edukację kulturalną. Podkreśliła, że w tym przypadku konieczne jest wsparcie ministra edukacji.

"Trzeba wprowadzić edukację kulturalną jako element obligatoryjnego kształcenia" - powiedziała. Dodała, że koniecznie jest stworzenie na poziomie państwa możliwości tworzenia projektów z czynną partycypacją społeczną. "By uruchomić pewien rodzaj obywatelskiego myślenia" - wyjaśniła.

Czytaj też: Minister Zalewska chce spotkać się w poniedziałek ze związkowcami

Pytana o sposoby wyjścia z trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się twórcy w Polsce, Omilanowska powiedziała, że "największym problemem jest sytuacja socjalna ludzi kultury".

"Pracujący w kulturze zarabiają najmniej. To konsekwencja tego, że przez wiele dziesięcioleci traktowano kulturę za dodatek, kwiatek do kożucha. Że przechodzimy do porządku nad faktem, że ludzie pracujący w prowincjonalnych muzeach czy domach kultury zarabiają najniższą pensję krajową (…). Musimy zmienić nasze myślenie i to na poziomie samorządów. To nie minister kultury decyduje o poziomie zarobków w bibliotekach publicznych" - wskazała.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-10-09 07:32:38
    A gdzie była pani minister, gdy poprzednia władza ograniczała wykorzystywane przez artystów 50% koszty uzyskania przychodów? A gdzie była pani minister, gdy poprzednia władza nakłady na kulturę skanalizowała do wybranej grupy podmiotów? I co ma się składać na tę tzw. edukację kulturalną? Że zgodnie z trendami katolicy mają siedzieć cicho jak zaserwuje im się takie coś jak ostatnio w Bydgoszczy? A może mamy siedzieć cicho, gdy podwieszona za poprzedniej władzy do cycka państwowych dotacji Janda odwołuje spektakl, żeby zaprotestować przeciwko obecnej władzy, która nie dała na jej teatr kasy, bo wolała przeznaczyć ją na wsparcie instytucji kultury w "terenie"?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA