REKLAMA

Opozycja komentuje program 500 plus. PSL chce go poprawić, PO i Nowoczesna krytykują

  • Autor: PAP/JS
  • 01 kwietnia 2016 13:41
Opozycja komentuje program 500 plus. PSL chce go poprawić, PO i Nowoczesna krytykują Według posłów Platformy, w czasie kampanii wyborczej Beata Szydło, wówczas kandydatka na szefową rządu, mówiła, że 500 zł otrzymają rodziny na każde dziecko (fot. twitter/Platforma Obywatelska)

•  Według polityków PSL program 500 plus powinien być dostępny dla większej liczby osób.
•  Według posłów Platformy, w czasie kampanii wyborczej Beata Szydło, wówczas kandydatka na szefową rządu, mówiła, że 500 zł otrzymają rodziny na każde dziecko.
• Szef Nowoczesnej apelował do premier, by "rozwiązywać prawdziwe problemy Polaków, a nie robić akcję propagandową".

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz - nawiązując do startu programu "Rodzina 500 plus" - stwierdził na briefingu w Sejmie, że ludowcy dają szanse PiS na "poprawienie" tego programu, który według nich powinien być dostępny dla większej liczby osób.

"Już w trakcie prac parlamentarnych (nad projektem wprowadzającym program 500 plus) składaliśmy poprawki dotyczące pierwszego dziecka i zasady +złotówka za złotówkę+. Dziś składamy nowelizację" - powiedział prezes PSL.

Ludowcy podkreślali wówczas, że takie rozwiązanie daje szanse na uzyskanie wsparcia zarówno rodzinom wielodzietnym, jak i tym, które mają jedno dziecko, bo przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia nie oznaczałoby automatycznie jego utraty. Teraz ta propozycja powraca z projekcie nowelizacji.

Posłanka PSL Andżelika Możdżanowska podkreślała, że "wszystkie dzieci są równe", a dzięki proponowanej przez ludowców nowelizacji każda polska rodzina, posiadająca nawet jedno dziecko, będzie mogła wystąpić o świadczenie.

Możdżanowska podkreśliła, że koszt nowelizacji szacuje się na 2 mld zł. Według niej, "te 2 mld zł, to dobra inwestycja w polskie rodziny".

PO oraz Nowoczesna krytycznie o programie Rodzina 500 plus

Rządowy program Rodzina 500 plus nie jest rozwiązaniem prodemograficznym, ale rozwiązaniem propagandowym, obliczonym na zdobywanie elektoratu - ocenili przedstawiciele PO oraz Nowoczesnej.

Rzecznik PO Jan Grabiec skrytykował ten program na konferencji prasowej, podkreślając że obietnica wyborcza PiS okazuje się dziś bardzo przykrą dla 1,8 mln rodzin i dla trzech milionów dzieci, które mogą czuć się oszukane, gdyż są wyłączone z tego programu.

Według posłów Platformy, w czasie kampanii wyborczej Beata Szydło, wówczas kandydatka na szefową rządu, mówiła, że 500 zł otrzymają rodziny na każde dziecko. "Obietnicą wyborczą było 500 zł na każde dziecko, a PiS dzieli dzieci na lepsze i gorsze. To nie jest program demograficzny, to jest program budowania elektoratu" - stwierdziła posłanka PO Izabela Mrzygłocka.

Wtórowała jej inna posłanka Platformy Magdalena Kochan, oceniając, że program Rodzina 500 plus "to nie jest ani sprawiedliwe, ani prodemograficzne rozwiązanie, a już na pewno nie jest spełnieniem obietnicy wyborczej". Zwracała ponadto uwagę na duże koszty, jakie muszą ponieść samorządy odpowiedzialne za obsługę świadczeń z tego programu.

Kochan podkreśliła, że Platforma zgłaszała swój projekt wsparcia rodzin z dziećmi, który przewidywał 500 zł na każde dziecko oraz znacznie obniżał koszty obsługi tego programu. "Mam nadzieję, że ta propozycja doczeka się realizacji" - dodała.

Podobnie program 500 plus ocenił podczas briefingu prasowego w Sejmie lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który stwierdził, że "jest to program propagandowy". "Głównym problemem tego programu jest nie tylko to, że wiele osób tych pieniędzy nie otrzyma, ale również to, że w przyszłym roku na ten program nie ma pieniędzy" - powiedział.

Szef Nowoczesnej apelował ponadto do premier Beaty Szydło, by "rozwiązywać prawdziwe problemy Polaków, a nie robić akcję propagandową". "To jest bardzo marketingowe, a mało realistyczne" - powiedział Petru.

Program Rodzina 500 plus ruszył w piątek. Przed godz. 11 premier Szydło informowała, że przez internet złożono ponad 20 tys. wniosków o świadczenie. Jak mówiła pierwsze wnioski zostały złożone tuż po północy

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • spragniony123 2016-04-02 09:29:38
    Opozycja jak zwykle rozpacza że to budowanie elektoratu .ale mieli 25 lat na taką budowę nie mówiąc już o ostatnich 8 latach kiedy to zajmowali się tylko sobą.Kiedy program zaczął być realizowany to nie było pieniędzy teraz chcą dać więcej Nowoczesna mówi o rozwiązywaniu prawdziwych problemów Polaków a ja kużwa pytam się bankiera Petru jakiż to większy problem ma większość Polaków jak nie brak pieniędzy .Opozycja drży ze strachu a ich największym problemem jest to że są w swych działaniach beznadziejni.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA