REKLAMA

Opozycja ocenia raport podkomisji smoleńskiej. "Kłamstwa, nieścisłości i nieprawdziwe dane"

 • Autor: PAP/JS
 • 11 kwietnia 2018 18:16
Opozycja ocenia raport podkomisji smoleńskiej. "Kłamstwa, nieścisłości i nieprawdziwe dane" Posłowie PSL-UED zaproponowali, aby w akcie pamięci o osobach, które zginęły w katastrofie stworzyć Fundację im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej (fot.premier.gov.pl)

W raporcie technicznym podkomisji badającej katastrofę smoleńską są tylko kłamstwa, nieścisłości i nieprawdziwe dane; bardzo smutne jest, że wielka narodowa tragedia jest sprowadzona do kolejnych kłamstw Antoniego Macierewicza - oświadczył poseł PO Marcin Kierwiński.

 • Zaprezentowana przez podkomisję smoleńską teza o wybuchach na pokładzie Tu-154M jest kompromitująca - ocenili na konferencji w Sejmie, posłowie PSL-UED Stefan Niesiołowski i Jacek Protasiewicz.
 • Zaproponowali, powołanie Fundacji im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
 • To co robi Antoni Macierewicz, to przede wszystkim naraża na śmieszność pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej – tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka ocenił publikację raportu technicznego.

W środę (11 kwietnia) został zaprezentowany raport techniczny podkomisji badającej katastrofę smoleńską. Szef podkomisji Antoni Macierewicz poinformował, że anulowany został raport KBWLLP pod przewodnictwem Jerzego Millera z 29 lipca 2011 roku ws. katastrofy smoleńskiej.

Kierwiński stwierdził na konferencji prasowej w Sejmie, że prezentacja raportu technicznego, to "suma wszystkich dotychczasowych kłamstw". "Nie uzyskaliśmy żadnych informacji na temat przeprowadzonych badań, na temat dowodów, na temat wyliczeń. Wszystko to, co zrobiła podkomisja opiera się na oglądaniu zdjęć" - ocenił polityk Platformy.

Według niego w raporcie są "tylko kłamstwa, nieścisłości i dane nieprawdziwe". Jak ocenił, "bardzo smutne" jest, że "wielka narodowa tragedia jest sprowadzona do kolejnych kłamstw Macierewicza". "Mam nadzieję, że to jest ostatnia szarża Macierewicza" - oświadczył Kierwiński. Według posła PO podczas prezentacji raportu "dowiedzieliśmy się rzeczy, które były już kilka razy mówione, które wielokrotnie były dementowane". "Ta podkomisja nie zrobiła kompletnie nic" - podkreślił Kierwiński.

Poseł Cezary Tomczyk (PO) stwierdził, że raport jest inny od pozostałych, bo jest "to pierwszy na świecie raport, który został przygotowany nie przez specjalistów od katastrof lotniczych". "Ten raport jest inny, bo podkomisja smoleńska, która badała tę katastrofę nigdy nie była na miejscu tej katastrofy. Ten raport jest inny dlatego, że to pierwsza na świecie podkomisja, która badała katastrofę w sposób wirtualny, która badała katastrofę w oparciu tylko o zdjęcia i filmy. Ten raport jest też inny, bo żaden ze specjalistów Antoniego Macierewicza nigdy przedtem nie badał katastrof lotniczych" - zaznaczył. Przekonywał, że Macierewiczowi zbudował "mur między Polakami".

Tomczyk stwierdził, że Polacy nie wybaczą Antoniemu Macierewiczowi tego, że popełnił jedno "kardynalne bestialstwo" - "ludzi, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem zabił po raz drugi, bo zabił o nich pamięć przedstawiając te 20, czy 30, czy 40 niesprawdzonych tez, robiąc z największej narodowej tragedii po 89 roku, polityczne paliwo".

Uczestniczący w konferencji dr Maciej Lasek, członek państwowej komisji, która w latach 2010-11 zbadała katastrofę smoleńską, podkreślił, że teza Macierewicza o unieważnieniu raportu komisji Jerzego Millera "nie ma podstawy prawnej". "To, co powiedział (Macierewicz) nie ma żadnego oparcia w polskim systemie prawnym" - oświadczył Lasek.

Tomczyk podkreślił, że jeżeli raport Millera został unieważniony, to "oznacza to, że jedynym dokumentem, który w tej chwili istnieje w obiegu, jedynym dokumentem, na który może się powoływać polski rząd jest raport Anodiny (Tatiana Anodina, szefowa Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, MAK-PAP), jest raport MAK". W tym kontekście Kierwiński pytał, "komu służy to, że w obiegu światowym pozostaje tylko i wyłącznie raport rosyjski, w czyim interesie działa Antoni Macierewicz, że postępuje tak, że raport Anodiny jest jedynym obowiązującym raportem".

Lasek mówił, że najbardziej interesującym dla niego fragmentem wypowiedzi ministra Macierewicza było to, że "oni dalej nie są pewni ile było wybuchów, jaki był to materiał wybuchowy i w jakich miejscach". "W związku z tym jest to dalej próba dopasowywania liczby i miejsc wybuchu do z góry założonej tezy" - ocenił.

Zaprezentowana przez podkomisję smoleńską teza o wybuchach na pokładzie Tu-154M jest kompromitująca - ocenili w środę, na konferencji w Sejmie, posłowie PSL-UED Stefan Niesiołowski i Jacek Protasiewicz. Zaproponowali, powołanie Fundacji im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

PSL-UED: Teza podkomisji smoleńskiej o wybuchach na pokładzie Tu-154M - kompromitująca

Zaprezentowana przez podkomisję smoleńską teza o wybuchach na pokładzie Tu-154M jest kompromitująca - ocenili na konferencji w Sejmie, posłowie PSL-UED Stefan Niesiołowski i Jacek Protasiewicz. Zaproponowali, powołanie Fundacji im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Posłowie PSL-UED komentując ustalenia podkomisji smoleńskiej ocenili, że "teza o wybuchach, sformułowana wyłącznie na podstawie jednej bardzo wątpliwej przesłanki, czyli lewych drzwi samolotu wbitych głęboko w ziemię (...) jest po prostu kompromitująca". "To co mówi Antoni Macierewicz zaczyna go kompromitować, kompromitować PiS i za pieniądze polskich podatników jest to kompromitujące również dla Rzeczpospolitej Polskiej" - powiedział Jacek Protasiewicz.

W ocenie Stefana Niesiołowskiego, Antoni Macierewicz "popada w absurdalne rozwiązania, twierdząc, że był wybuch, ale nie było zamachu". "To zrozumieć jest trudno. Jak nie było zamachu, to znaczy, że załoga sama pod siebie podłożyła bombę?" - dodał Niesiołowski. Według niego, prezentacja raportu była "załgana, wredna, poniżająca i w ostatecznym rozrachunku zwyczajnie głupia".

Niesiołowski krytycznie odniósł się też do anulowania raportu Millera: "Macierewicz może unieważnić także układ słoneczny, może unieważnić wszystko co chce". "Chyba nie zauważył, że jedynym oficjalnym dokumentem jest raport komisji Anodiny. W związku z tym wraca pytanie, czy działanie Macierewicza w interesie państwa rosyjskiego jest celowe, czy wynika wyłącznie z efektów pośrednich (...)" - zaznaczył.

Posłowie PSL-UED zaproponowali, aby w akcie pamięci o osobach, które zginęły w katastrofie stworzyć Fundację im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, która "przyznawałaby uzdolnionej młodzieży stypendia na naukę" i byłaby działaniem "poza politycznym sporem".

Nowoczesna: Macierewicz naraża na śmieszność pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

To co robi Antoni Macierewicz, to przede wszystkim naraża na śmieszność pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej – tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka ocenił publikację raportu technicznego przygotowanego przez kierowaną przez Macierewicza podkomisję badającą ponownie katastrofę smoleńską.

"Mówię o tym, co (Macierewicz) robi od dłuższego czasu, teraz jest mowa o wybuchach, zaprzecza tezie, którą głosił przez dłuższy czas o zamachu" - powiedział  Szłapka. Jak dodał, "było stanowisko oficjalne, był raport komisji Millera, teraz jest twierdzenie, że to co zostało zaprezentowane anuluje ten raport". "Naprawdę myślę, że nawet Jarosław Kaczyński nie traktuje tego, co robi Antoni Macierewicz poważnie" - stwierdził poseł Nowoczesnej.

Szłapka zapytany co należałoby jego zdaniem zrobić z opublikowanym w środę raportem odpowiedział, że "jest ciekaw, co o tym sądzi minister (obrony narodowej) Mariusz Błaszczak, i czy w ogóle wiedział, że tego typu raport jest w takiej formule przygotowany". Jak dodał, sądzi, że szef MON "mógłby się temu przyjrzeć i wypowiedzieć w tej sprawie".

Pytany o możliwe skutki raportu poseł Nowoczesnej stwierdził, że "przede wszystkim to pokazuje, że Jarosław Kaczyński nie panuje nad tym, co robi Antoni Macierewicz, i to są największe skutki wewnętrzne". W kwestii skutków międzynarodowych powiedział, że nie sądzi, "żeby ktoś poważnie pochylił się nad raportem przygotowanym przez byłego szefa MON, który wypowiadał bardzo różne, dziwne rzeczy".

"Co też było zdumiewające dla wielu naszych partnerów, (to to, że) w jednym zdaniu (Macierewicz) zestawił atak na Ukrainę i aneksję Krymu z katastrofą smoleńską. To jest niepoważne i myślę, że Jarosław Kaczyński powinien ukrócić to, co mówi Antoni Macierewicz, bo naprawdę życie przewyższa kabaret" - powiedział poseł Nowoczesnej.

Pytany, czy ani jedna teza raportu nie była dla niego przekonująca, poseł Szłapka powiedział: "Pracować dwa lata i podważać wszystko, co do tej pory zostało opublikowane, co do tej pory zostało zrobione, i opublikować coś takiego, no to jest dosyć niepoważne".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • :-) 2018-04-12 10:32:24
  Do Precz czerwona hołoto!!!: Chyba piszesz do PIS, to oni w 100% naśladują strukturę i postępowanie bolszewików - podporządkowanie sądów służby cywilnej, spółek skarbu, kpiny z prawa. Ich nauczycielem jest Pan Piotrowicz - Wielki Polak a dawniej komunistyczny prokurator stanu wojennego.
 • Precz czerwona hołoto!!! 2018-04-12 10:00:42
  I nie ma co się dziwić, że totalitarna "opozycja" wszystko odrzuca, bo to właśnie ona, bolszewicka, czerwona hołota jest winna tej potwornej zbrodni na Narodzie Polskim. To właśnie ta polskojęzyczna banda rozbójnicza nasłana na nas przez kacapów pragnie wyzuć na z własnej Ojczyzny!!!
 • :-) 2018-04-12 09:15:47
  Cytat: Interesującym fragmentem wypowiedzi ministra Macierewicza było to, że "oni dalej nie są pewni ile było wybuchów, jaki był to materiał wybuchowy i w jakich miejscach". Zapomnieli też wspomnieć o sztucznej mgle, helu, bombie termobarycznej, paskach wybuchowych.
 • Hans 2018-04-12 07:55:17
  Kierwinski dlubal w nosie i jadl kozy z nosa obrzydliwiecREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA