REKLAMA

Ordynacja wyborcza: Kukiz i Cejrowski przypominają o JOW

 • Autor: GP
 • 14 listopada 2016 14:57
Ordynacja wyborcza: Kukiz i Cejrowski przypominają o JOW Paweł Kukiz odsyła do wywiadu Wojciecha Cejrowskiego, który pochwala JOW w Wielkiej Brytanii. (fot.:facebook.com)

• Paweł Kukiz zaapelował, by wysłuchać słów Wojciecha Cejrowskiego o jednomandatowych okręgach wyborczych (JOW).
• Kukiz jest gorącym orędownikiem oparcia wyborów do Sejmu o ten model ordynacji wyborczej.
• Podróżnik, na którego Kukiz się powołuje, argumentował że JOW sprawdzają się w USA, Australii czy Wielkiej Brytanii.

Paweł Kukiz odwołał się do wywiadu Wojciecha Cejrowskiego, w którym podróżnik wyrażał poglądy dotyczące jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW). We wpisie na Facebooku poseł-muzyk pisał w połowie listopada:

-  W partiokracji oni wszyscy są "połapani" między sobą. - zaznaczał Kukiz, odwołując się do linii swojego ruchu, który stara się odróżniać od partii politycznych. - Minął rok od czasu, gdy PiS objął władzę. Mieli zająć się przekrętasami z poprzedniego rozdania a tym czasem sprawa wygląda tak, że tropią swoich Misiewiczów (i jak znam życie to wkrótce i to wyciszą), a Nowak za naszą kasę robi deale na Ukrainie. -

Ostatnie słowa dotyczą Sławomira Nowaka, byłego prominentnego działacza PO, który przyjął obywatelstwo ukraińskie i pracuje w tym kraju.

Do wpisu Kukiz dołączył odwołanie do wywiadu Wojciecha Cejrowskiego dla telewizji Republika.

- Czytam o Jarosławie Kaczyńskim, że on nie lubi JOW - mówił w programie "w Punkt" na antenie Republiki Cejrowski. Po czym cytuje Kaczyńskiego. W cytacie wybrzmiewa mitologiczne ujęcie JOW, w które Kaczyński nie wierzy, jakoby ludzie głosować w tej ordynacji wyborczej mieli na posłów dbających o sprawy lokalne.

- Jeśli prezes Kaczyński tak mówi i pomija USA? - przechodził do własnej oceny sprawy Cejrowski. Po czym przypomniał, że i w Stanach, i w Australii JOW działają. - Mówiło się po ostatnich wyborach, że się zabetonował system polityczny w Wielkiej Brytanii. Zabetonował się nie bez powodu. Do Wielkiej Brytanii najechało kilka milionów muzułmanów. Gdyby mieli inny system, to nagle te kilka milionów uzyskałoby adekwatną reprezentację w parlamencie.

Cejrowski przywołał Wielką Brytanię, bo w tym kraju część mandatów do Izby Gmin jest obsadzana na mocy ordynacji jednomandatowej.

- W Polsce ten system będzie wprowadzony. Zanim się zdąży zdeprawować i zabetonować - konkludował przełożenie systemu JOW na realia polskie Cejrowski - musi minąć tyle lat, ile w Wielkiej Brytanii. System JOW na początku działa lepiej, potem się deprawuje.

Tak samo Cejrowski postrzega demokrację.

W Polsce wybory do Senatu są oparte o JOW. Ordynacja do Sejmu jest ordynacją proporcjonalną tj. podział mandatów jest oparty o poparcie list wyborczych konkretnych partii, co definiuje podział w całym kraju.

Zwolennicy JOW atakują ordynację parlamentarną proporcjonalną, bo wymusza ona stosowanie progów wyborczych i jest propartyjna. Ich zdaniem JOW to system promujący głos większości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • KRZYSZTOF KORNATOWICZ 2016-11-14 18:20:24
  O naszym i naszej ojczyzny losie powinni decydować przedstawiciele obywateli w parlamencie, a tym czasem w parlamencie są przedstawiciele mafii politycznych, którzy zostali tam zainstalowani przy pomocy niezgodnej z najwyższym, konstytucyjnym prawem ORDYNACJI WYBORCZEJ i promowaniu ich przez polskojęzyczne sprostytuowane der Dzienniki . To nie są władze polskie, tylko złodzieje , którzy kradną władze w Polsce i zrobią z nami to, czego od nich wymagają obce służby , które ich umocowały we władzach ! JOW nie sa potrzebne . WYSTARCZY W TEJ I W INNYCH SPRAWACH PRZESTRZEGAĆ KONSTYTUCJI DURNIE !!! OD TEGO TRZEBA ZACZĄĆ ! Władza i sądy, oraz sędziowie Trybunału Konstytucyjnego łamią polską konstytucję gardłując o demokracji ! Art 68 Konstytucji Polski nadaje każdemu bez wyjątku obywatelowi darmową możliwość korzystania ze służby zdrowia - i co ?! EWUS jest nieprawny, niezgodny z konstytucją, a sędziowie TK milczą !!! Ordynacja wyborcza jest niezgodna z konstytucją , a sędziowie TK milczą ! Milczą również Komisarze Wyborczy !!! Za stan państwa współodpowiedzialni sa sędziowie sądów powszechnych, milcząc na jawne łamanie najwyższego z praw - Konstytucji Polski !!! Polska jest wobec tego państwem mafijnym, gdzie jawnie łamie się prawo przez władzę państwa !!!@Krzysztof Kornatowicz ( czytajcie Wyrugowani.pl ) Dzienniki .
 • tantus 2016-11-14 16:23:10
  W USA, Hilary Clinton dostała ok. 100 000 głosów więcej, niż Trump, który wygrał wybory. Jak to możliwe? To dzięki JOWom! Tu obowiązuje zasada, że w danym okręgu (stanie), zwycięzca bierze wszystko! I to ma być sprawiedliwy system?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA