REKLAMA

Orędzie Beaty Szydło: Mamy wizję zmian, dlatego prace są szybkie i zdecydowane. Nie ulegniemy presji

  • Autor: PAP/JS
  • 20 lipca 2017 20:14
Orędzie Beaty Szydło: Mamy wizję zmian, dlatego prace są szybkie i zdecydowane. Nie ulegniemy presji Beata Szydło (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Sądy funkcjonują źle; odpowiadamy na powszechne oczekiwanie Polaków, którzy chcą, by działały one sprawnie i uczciwie - powiedziała w orędziu w TVP premier Beata Szydło.

• Odpowiadamy na oczekiwanie Polaków, by sądy działały sprawnie i uczciwie - mówiła premier w orędziu.

• Podczas wystąpienia zaapelowała o rozsądek i odpowiedzialność.

Sejm uchwalił w czwartek (20 lipca) nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Beata Szydło mówiła w orędziu, że reforma jest konieczna, bo sądy nie pracują prawidłowo. 

"Wiemy, że funkcjonują one źle. Dlatego odpowiadamy na powszechne oczekiwanie Polaków, którzy chcą, by sądy działały sprawnie i uczciwie. Dziś tak nie jest. Nad korporacją sędziowską nie ma w Polsce demokratycznej kontroli. Chcemy ją wprowadzić, tak jak ma to miejsce choćby w krajach Europy Zachodniej: Niemczech, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Holandii czy Belgii" - powiedziała Szydło.

"Państwa niepokój może wywoływać atmosfera, jaka panuje wokół reformy sądownictwa" - zwróciła się w czwartkowym orędziu premier Szydło.

Według niej awantury pokazywane w mediach wzbudza opozycja, która dziś określa się jako "totalna". "A przecież w poprzedniej kadencji ci sami politycy przekonywali, że reprezentują racjonalną i niekonfliktową stronę sceny politycznej" - podkreśliła premier.

"Gdy Polacy odsunęli ich od władzy, pokazali swe prawdziwe oblicze. Anarchia, agresja, przepychanki i prowokacje zamiast merytorycznej debaty. Do tego wyrywanie mikrofonu, gaszenie światła, nawoływanie do protestów na ulicach i donosy za granicę. To przejaw buty i oderwanie się od problemów zwykłych obywateli" - mówiła szefowa rządu.

Jak podkreśliła, Polacy chcą sprawiedliwości społecznej. "Mówi się, że Temida jest ślepa. Jej zasłonięte oczy symbolizują równość wobec prawa. W Polsce do tej pory Temida miała zasłonięte tylko jedno oko. Rzadko widziała przestępstwa popełniane przez silnych. Za to słabi nie zawsze mogli liczyć na sprawiedliwość" - zaznaczyła.

Szefowa rządu nawiązując do prac legislacyjnych nad zmianami w sądownictwie podkreśliła, że większość sędziów pracuje uczciwie. "Ale opinię o nich psują liczne przykłady patologii w środowisku, które nie potrafiło się samo oczyścić. A politycy opozycji, którzy dziś krzyczą najgłośniej, nic w tej sprawie nie zrobili, kiedy rządzili" - podkreśliła.

"My jesteśmy władzą odpowiedzialną. Jeśli na coś się umówiliśmy z obywatelami, to chcemy tego dotrzymać. Mamy wizję, zmian dlatego prace są szybkie i zdecydowane. Nie ulegniemy presji. Nie damy się zastraszyć polskim i zagranicznym obrońcom interesów elit" - oświadczyła.

Jak mówiła Szydło, PiS szło do wyborów z przesłaniem naprawy państwa. Uznała, że polskie sprawy idą dziś w dobrym kierunku i Polacy czują się bezpiecznie.

"Jako premier mam obowiązek zapewnić was, że agresja i frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych. Bo dzięki nim więcej pieniędzy ze wzrostu gospodarczego trafia do kieszeni zwykłych Polaków" - zaznaczyła premier. 

"Opozycja dziś krzyczy i tupie, dlatego apeluję o rozsądek i odpowiedzialność" - mówiła premier. "A państwa pragnę zapewnić, że oczekiwane przez was reformy wejdą w życie" - podkreśliła Szydło.

Jak mówiła, w czasie niedzielnej demonstracji politycy opozycji wyświetlili na murze Sądu Najwyższego napis: "To jest nasz sąd". "Prawo i Sprawiedliwość reformuje sądy po to, by pracowały dobrze i uczciwie i aby służyły wszystkim Polakom" - zakończyła premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • reality szoł 2017-07-21 11:19:47
    Czekacie aż powyrzucają was przez okna na bruk.
  • Krynicki 2017-07-20 22:18:29
    ...przez osiem ostatnich lat, polki i polacy..... mantry nadszedł czas, a leki jarek zażył ????REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA