REKLAMA

Organizacje dziennikarskie zwracają się do RE ws. ustawy o mediach publicznych

  • Autor: PAP/em
  • 04 stycznia 2016 15:16
Organizacje dziennikarskie zwracają się do RE ws. ustawy o mediach publicznych Dziennikarze wzywają do natychmiastowego porzucenia proponowanej legislacji (Fot. Flickr/flash.pro/Lic. CC by)

Organizacje dziennikarskie - Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, Europejska Federacja Dziennikarzy i Komitet Ochrony Dziennikarzy - zwróciły się do Rady Europy ws. ustawy o mediach publicznych w Polsce.

Poinformował o tym w poniedziałek rzecznik Rady Europy Andrew Cutting, przekazując w mailu link do skargi tych organizacji, zamieszczonej na stronie internetowej Rady Europy – na platformie promującej ochronę dziennikarstwa i bezpieczeństwo dziennikarzy.

Według tych organizacji zmiany w polskim prawie dot. mediów publicznych przewidują „usunięcie gwarancji niezależności publicznej telewizji i radia”, co jest „naruszeniem norm Rady Europy i danego przez polską konstytucję niezależnemu organowi (KRRiT) mandatu do stania na straży szeroko pojętego interesu publicznego w radiofonii i telewizji”.

Zdaniem tych organizacji „proponowane rozwiązania są zwrotem ku bezpośredniej kontroli rządowej nad strategiczną i redakcyjną postawą nadawców publicznych, co jest całkowicie nie do zaakceptowania w prawdziwej demokracji”.

Napisano również, że „plany polskiego rządu są bezpośrednio sprzeczne z zobowiązaniami podjętymi przez Komitet Ministrów Rady Europy w jego deklaracji ws. zarządzania mediami publicznymi z 2012 roku”.

W piśmie wezwano „polską partię rządzącą do natychmiastowego porzucenia proponowanej legislacji”.

31 grudnia Senat zaakceptował nowelę tzw. ustawy medialnej, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz PR. Nowelizacja zakłada też zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Ustawa trafiła do prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA