REKLAMA

Ostry list ministra obrony Słowacji do Antoniego Macierewicza. MON odpowiada

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 30 grudnia 2015 16:01
Ostry list ministra obrony Słowacji do Antoniego Macierewicza. MON odpowiada Martin Glváč apeluje do Antoniego Macierewicza, "aby zapobiegał oraz wstrzymał wszelkie niestandardowe działania” (fot. mon.gov.pl)

Radio ZET dotarło do listu ministra obrony Słowacji do Antoniego Macierewicza. Martin Glváč, nawiązując do ostatnich wydarzeń w Centrum Kontrwywiadu NATO, zwraca się do polskiego ministra obrony narodowej o „wstrzymanie wszelkich niestandardowych działań”.

Jak informuje Radio ZET, słowackie Ministerstwo Obrony wysłało list tuż przed świętami. Minister Glváč stwierdza w nim, że nie może zaakceptować niestandardowych działań podjętych w sprawie centrum eksperckiego NATO. Stanowczo zaprzecza stwierdzeniom, wielokrotnie powtarzanym przez niektórych polskich oficjeli o tym, że nocne wejście na teren centrum było konsultowane ze stroną słowacką. Zadaje także pytania, między innymi: "z kim polska strona konsultowała rzekome wyznaczenie nowego Dyrektora centrum?”.

W piśmie, minister obrony Słowacji przypomina, że Centrum Kontrwywiadu NATO nie jest ani jednostką podległą, ani częścią organizacyjną MON, a inicjatywą 10 państw członkowskich NATO. „Jest to niezależna międzynarodowa instytucja, w której jakiekolwiek zmiany winny być wdrażane zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami” – czytamy w liście.

Martin Glváč zwraca się w nim także do Antoniego Macierewicza, „aby zapobiegał oraz wstrzymał wszelkie niestandardowe działania” i jednocześnie prosi polskiego ministra o „przedstawienie wizji, czy i w jaki sposób Polska, jako Kraj Ramowy, chciałaby wnieść swój wkład razem z innymi krajami uczestniczącymi, w budowę Centrum”. Na propozycje czeka nie później niż do końca stycznia 2016 roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło informacje, do których dotarło Radio ZET i wydało oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

„W  związku z listem ministra obrony narodowej Republiki Słowacji podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski, na prośbę ministra Antoniego Macierewicza, skontaktował się z ministrem Martinem Glváčem i zapewnił go, że wszelkie działania, podejmowane przez kierownictwo polskiego MON dotyczą wyłącznie polskich pracowników, którzy utracili dostęp do informacji niejawnych, a tym samym możliwość pracy w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO” – informuje resort.

Jak dodaje, wiceminister Szatkowski poinformował też słowackiego ministra obrony, że nie były, nie są i nie będą podejmowane żadne działania dotyczące personelu strony słowackiej.

„Jesteśmy w bieżącym kontakcie ze słowackimi partnerami. Wszystkim nam zależy na jak najszybszej akredytacji CEK” – informuje MON.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Polska się przebudziła 2015-12-30 22:35:23
    Nawywijane, wokół TK również, niemożna mieć pretensji do ekipy Rządu PiS gdyż, zostali wychowani i wykształceni na fundamentach komunizmu i złodziejstwa oszustw, inwigilacji itd. Demokracja Państwo prawa są raczej fikcją, słuszne są założenia polityków w Stanach Zjednoczonych wprowadzenia sankcji dla Polski, tyko w taki sposób można wyeliminować patologie ze strefy publicznej(musimy stanąć w obronie praw społeczeństwa). Pozadrzewiam rodzinę w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA