REKLAMA

Pańtwowa Komisja Wyborcza nie przyjęła sprawozdania partii KORWIN

  • Autor: pt
  • 21 października 2016 19:24
Pańtwowa Komisja Wyborcza nie przyjęła sprawozdania partii KORWIN Janusz Korwin-Mikke (fot.Biuro Prasowe Partia KORWIN)

• Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe KORWiN-a.
• - To czysty zysk, pozbędziemy się przy tym ludzi, którzy liczą na pieniądze - mówi "Rzeczpospolitej" prezes partii Janusz Korwin-Mikke.

PKW postanowiła "odrzucić sprawozdanie partii politycznej KORWiN o źródłach pozyskania środków finansowych, w tym o kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania oraz o wydatkach poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego w 2015 r. z powodu naruszenia art. 25 ust. 4a oraz art. 35 ust. 2 ustawy o partiach politycznych" - napisano w uchwale PKW.

- Dziwi nas ta decyzja, bo za ten sam okres mamy przyjęte sprawozdanie komitetu wyborczego bez żadnych zastrzeżeń - mówi "Rzeczpospolitej" prezes partii Janusz Korwin-Mikke.

- Będziemy się odwoływać od tej decyzji do Sądu Najwyższego - zapowiada lider.

Jednak odwołanie może nic nie dać, jedynie wyciągnąć karę w czasie, bo PKW wystosowała w dokumencie poważne zarzuty wobec formacji Korwin-Mikkego.

W ocenie Państwowej Komisji Wyborczej sposób ukształtowania stosunków prawnych pomiędzy partią a właścicielem praw autorskich do jej symbolu graficznego, jak pomiędzy partią a właścicielem strony internetowej www.partiakorwin.pl zmierzał do obejścia prawa.

Ponadto - tłumaczy PKW - partia organizowała w okresie kampanii wyborczej konferencje prasowe z udziałem osób wchodzących w skład władz partii politycznej KORWiN, w tym Janusza Korwin-Mikke, będącego równocześnie Pełnomocnikiem Wyborczym Komitetu. Tymczasem zgodnie z art. 141 § 2 Kodeksu wyborczego od dnia przyjęcia przez właściwy organ wyborczy zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego do dnia wyborów partia polityczna, która samodzielnie utworzyła komitet wyborczy lub wchodzi w skład koalicji wyborczej, nie może prowadzić i finansować agitacji wyborczej na rzecz upowszechniania celów programowych partii politycznej.

Jak pisze PKW koszty organizacji konferencji prasowych zarejestrowanych na filmach zamieszczonych w Internecie, w szczególności koszty wykorzystania w nich dekoracji, powinny zostać poniesione przez Komitet Wyborczy KORWiN.

PKW dodaje, że finansowanie przez partię takich działań jest równoznaczne z finansowaniem kampanii wyborczej z pominięciem Funduszu Wyborczego i stanowi naruszenie art. 35 ust. 2 ustawy o partiach politycznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA