REKLAMA

Papież Franciszek otrzymał Order Uśmiechu

  • Autor: PAP/GP
  • 03 sierpnia 2017 10:25
Papież Franciszek otrzymał Order Uśmiechu Franciszek jest 266 papieżem w historii Kościoła Katolickiego. (fot.: DonkeyHotey/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Papież Franciszek został uhonorowany Orderem Uśmiechu - odznaczeniem przyznawanym przez dzieci - poinformował w czwartek (3 sierpnia) rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który jest Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Ceremonia wręczenia odznaczenia odbyła się w środę (2 sierpnia) podczas audiencji generalnej w Watykanie. Order Uśmiechu do papieskiej sutanny przypiął 9-letni Miłosz. Potem 14-letnia Julia przekazała Franciszkowi listy od polskich dzieci. "Bardzo lubię listy od dzieci" - odpowiedział jej papież. Członkowie Kapituły też przekazali papieżowi kilka egzemplarzy książki "Nigdy tego nie zapomnę Renaty Piątkowskiej. "Poproszę zanieść je na moje biurko" - powiedział Franciszek. Pobłogosławił także akcję Caritas Polska "Tornister pełen uśmiechów.

Kapitułę podczas ceremonii reprezentowali Rzecznik Praw Dziecka i ks. Piotr Sadkiewicz. Jak powiedział Michalak, Franciszek był wyraźnie wzruszony i zadowolony; mocno uściskał dzieci.

- Franciszek niezwykle imponuje mi (...) wrażliwością na dzieci, na krzywdy, jakich doznają od świata dorosłych. Papież konsekwentnie przypomina o godności dziecka i upomina, gdy jest ona deptana, poniewierana. Jestem mu bardzo wdzięczny za to, że ten przekaz jest jednoznaczny i odważny. Papież wyraźnie nam przypomina, że nie wolno dzieci krzywdzić w jakikolwiek sposób, ani bić, ani poniżać - powiedział Michalak.

Jak dodał, ceremonia wręczenia przez dzieci Orderu Uśmiechu Franciszkowi oficjalnie rozpoczęła obchody 50-lecia tego "najsłoneczniejszego z odznaczeń", które potrwają do wiosny 2019 roku.

Wnioski o order dla Franciszka złożyły polskie dzieci - zbiorowo: uczniowie jednej ze szkół podstawowych z oddziałami integracyjnymi w Głogowie oraz 11 dzieci indywidualnie. Uzasadniały, że papież jest otwarty na dzieci i zawsze można na niego liczyć.

Papież Franciszek otrzymał wraz z orderem legitymację z numerem 1000. Jest drugim papieżem odznaczonym przez dzieci - przed nim Order Uśmiechu otrzymał Jan Paweł II.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA