REKLAMA

Parlament Europejski: Schulz nie chce reelekcji

  • Autor: PAP/GP
  • 24 listopada 2016 06:51
Parlament Europejski: Schulz nie chce reelekcji Wywodzący się z klubu Socjalistów i Demokratów (S&D) Schulz sprawuje swoją funkcję od 2012 r. (fot.:twitter.com/MartinSchulz)

• Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz nie będzie się ubiegał o reelekcję - podał niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" w czwartek (24 listopada) na swojej stronie internetowej.
• Polityk niemieckiej SPD zamierza wziąć udział w wyborach do Bundestagu w 2017 r.

Schulz dostanie pierwsze miejsce na liście wyborczej SPD w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW)- pisze "SZ". Jak twierdzi redakcja, taka decyzja zapadła w środę wieczorem w organizacji partyjnej SPD na szczeblu kraju związkowego NRW.

Nadal nie wiadomo, jaka rola w polityce niemieckiej przypadnie Schulzowi. Przewodniczący PE uważany jest za faworyta wśród kandydatów na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Aktualny szef dyplomacji Frank-Walter Steinmeier uzyskał nominację na kandydata na urząd prezydenta i do wyborów 12 lutego musi zrezygnować ze stanowiska.

Schulz wymieniany jest też przez media jako ewentualny kandydat na kanclerza w wyborach do Bundestagu, chociaż pierwszeństwo ma tutaj szef partii - Sigmar Gabriel. Jedna z niemieckich gazet sugerowała niedawno, że Schulz aspiruje do obu funkcji.

Według "SZ" Schulz nie będzie się ubiegał o pozostanie na drugą kadencję na stanowisku szefa PE.

Wywodzący się z klubu Socjalistów i Demokratów (S&D) Schulz sprawuje swoją funkcję od 2012 r., czyli drugą dwuipółletnią kadencję.

Czytaj: Polski dyplomata o unii obronnej w ramach Europy

Zgodnie z umową, jaką po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. zawarli między sobą socjaliści i chadecy, kolejna kadencja powinna należeć do kogoś z Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Wcześniej Schulz nie ukrywał, że chciałby prowadzić PE przez trzecią, bezprecedensową 2,5-letnią kadencję.

Niemieckiego socjaldemokratę poparł w niedawnym wywiadzie wywodzący się z chadecji szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem na kluczowych stanowiskach w PE nie powinno być zmian w obliczu kryzysów, z jakimi mierzy się obecnie Unia.

Schulz zaczął ostatnio bardziej udzielać się w polityce niemieckiej. Podczas kongresu ekonomicznego w tym tygodniu w Berlinie zapowiedział, że pomimo słabych wyników sondażowych SPD ma szanse wygrać wybory parlamentarne. W piątek będzie przemawiał na zjeździe młodzieżówki SPD - Jusos.

Partie chadeckie CDU i CSU cieszą się obecnie poparciem 32-34 proc. wyborców i mają 10 punktów procentowych przewagi nad SPD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • prawica 2016-11-24 20:48:50
    Niemcy widząc zagrożenie dla własnego kraju skupiają się wokół własnego Narodu i gospodarki, granice z pewnością zostaną zamknięte. Wiecie co wisi w powietrzu, jako Naród jesteśmy podzieleni przez PO-PiS. Obawiam się zagrożenia nadchodzącego od wschodu, które dla większości może być wyznacznikiem sprawiedliwości.
  • Zbyszek z Montrealu 2016-11-24 07:32:43
    Wygra Alternatywa dla Niemiec, inaczej Alternative für Deutschland, AfD. Pekla tama. Juz nic nie bedzie jak bylo.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA