REKLAMA

Pastor Javier Bertucci zmierzy się z Nicolasem Maduro w wyborach w Wenezueli?

  • Autor: PAP/PSZ
  • 19 lutego 2018 09:02
Pastor Javier Bertucci zmierzy się z Nicolasem Maduro w wyborach w Wenezueli? Nicolas Maduro ma coraz więcej rywali do prezydenckiego fotela. (Fot. Tasnim News Agency/wikimedia, licencja licencja Creative Commons)

Mało znany pastor ewangelicki Javier Bertucci będzie kandydował na prezydenta Wenezueli w najbliższych wyborach - poinformowała Agencja Reutera. Może to świadczyć o wzrastającym wpływ religii na politykę latynoamerykańską.

"Chcę uczynić ten naród wspaniałym. Chcę przynieść mu Jezusa, ponieważ Jezus czci serce każdego wierzącego" - oznajmił Javier Bertucci z religijnej organizacji The Gospel Changes w audycji internetowej.

Bertucci będzie rywalizować z obecnym prezydentem, socjalistą Nicolasem Maduro, który ubiega się o reelekcję w kwietniowych wyborach prezydenckich. Według agencji Reutera, wspólnota międzynarodowa uznała już nadchodzące wybory "za praktycznie wygrane przez Maduro, podczas gdy opozycja nie podjęła jeszcze jednoznacznej decyzji o wzięciu w nich udziału". Ta ostatnie uważa zresztą te wybory za niezgodne z konstytucją.

Bertucci nie ma żadnego doświadczenia w polityce; nie jest też znany w Wenezueli. The Gospel Changes określa się jako organizacja non-profit; grupuje wolontariuszy, którzy promują wartości chrześcijańskie.

Kandydatura Bertucciego w najbliższych wyborach w Wenezueli, jak również sukces ewangelickiego piosenkarza Fabricio Alvarado w trwającym wyścigu wyborczym na prezydenta Kostaryki czy udział religijnych kandydatów w nadchodzących wyborach w Salwadorze zwracają uwagę na rolę religijnego przywództwa w Ameryce Łacińskiej.

Zdaniem pastora Bertucciego, kryzys gospodarczy Wenezueli, którego częścią są hiperinflacja oraz nieustające braki na rynku, może zostać rozwiązany "bardzo szybko". Pastor chce też szukać wsparcia u innych krajów. "Jezus zmienił historię i my też ją zmienimy" - powiedział.

Wenezuela pogrążona jest od czterech lat w kryzysie gospodarczym i społecznym, zmaga się z recesją i trzycyfrową inflacją, niedoborami żywności i leków. Opozycja oskarża prezydenta Nicolasa Maduro o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej i autorytarne zapędy.

Problemom gospodarczym towarzyszy głęboki kryzys polityczny.

Wybory prezydenckie odbędą się w Wenezueli 22 kwietnia 2018 roku.

Wenezuela jest krajem większościowo rzymsko-katolickim. Katolicy stanowią 78 proc. mieszkańców kraju, ewangelicy natomiast reprezentują 12,8 proc. społeczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA