REKLAMA

Patryk Jaki: Immunitet nie jest po to by bronić przed pospolitymi przestępstwami

  • Autor: PAP/AT
  • 22 stycznia 2018 11:23
Patryk Jaki: Immunitet nie jest po to by bronić przed pospolitymi przestępstwami W sprawach korupcyjnych, areszt tymczasowy jest jednym z najważniejszych środków przeprowadzania skutecznego śledztwa - powiedział wiceminister (Patryk Jaki, fot.twitter.com/PatrykJaki)

Immunitet został stworzony m.in. po to, aby dbać, by parlamentarzyści nie bali się ujawniać z mównicy sejmowej, czy senackiej patologii władzy, a nie po to, by bronić przed pospolitymi przestępstwami - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek (19 stycznia) na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta.

  • Senat nie zgodził się w piątek (19 stycznia) na zatrzymanie i areszt wobec senatora Koguta, o co wystąpiła do Izby prokuratura.
  • Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę - skomentował Jaki.
  • Uważam, że popełnili gigantyczny błąd - zaznaczył.

Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Koguta, o co wystąpiła do Izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu. Do wyrażenia zgody potrzeba było 51 głosów.

"Tak naprawdę wydarzyła się przykra rzecz, tzn. koledzy chcieli bronić kolegę" - ocenił Jaki w poniedziałek na antenie radiowej Trójki.

Wiceminister podkreślił, że immunitet został stworzony m.in. po to, aby "dbać, by parlamentarzyści nie bali się ujawniać z mównicy sejmowej, czy senackiej patologii władzy", a nie - jak mówił - po to, by "bronić przed pospolitymi przestępstwami". "W tym sensie uważam, że senatorowie popełnili gigantyczni błąd" - podkreślił Jaki.

"Pamiętajmy, że w sprawach korupcyjnych, areszt tymczasowy jest jednym z najważniejszych środków przeprowadzania skutecznego śledztwa" - dodał wiceminister.

Czytaj też: W PiS rozczarowanie po decyzji Senatu. W partii dyscyplina ws. głosowań?

"Ja sam nawet nie byłem świadomy, że w Senacie można w ogóle głosować nad immunitetem w sposób tajny, w Sejmie zazwyczaj głosuje się nad tym w sposób jawny" - powiedział Jaki. Pytany, czy dojdzie do próby zmiany regulaminu Senatu ws. jawnego głosowania, wiceminister odparł, że chciałby, "żeby tak to się właśnie stało".

Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski poinformował w piątek, że otrzymał od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego polecenie przygotowania projektu pilnej nowelizacji regulaminu Senatu, znoszącej tajność głosowań personalnych.

Zgodnie z regulaminem Senatu, głosowanie w sprawach personalnych jest tajne, z wyłączeniem głosowań w sprawie składów komisji senackich oraz odwołania przewodniczącego komisji w przypadku złożenia przez niego marszałkowi Senatu pisemnej rezygnacji z pełnionej funkcji. Głosowanie tajne odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek napisała w piątek na Twitterze, że kierownictwo PiS "bardzo krytycznie" ocenia piątkową decyzję Senatu. Zapowiedziała, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosuje list do członków partii w tej sprawie.

W grudniu ub.r. CBA zatrzymało pięć osób podejrzewanych o korupcję, wśród nich syna senatora Koguta, Grzegorza - wiceprezesa małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym; której prezesem jest senator Kogut. Prokuratura chce postawić zarzuty, m.in. przyjęcia korzyści majątkowej na rzecz fundacji, również senatorowi Kogutowi, który zrzekł się immunitetu chroniącego parlamentarzystę i został przez PiS zawieszony w prawach członka partii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA