REKLAMA

Patryk Jaki: Komisja Weryfikacyjna mieści się w polskim porządku prawnym

  • Autor: PAP/JS
  • 02 marca 2017 17:10
Patryk Jaki: Komisja Weryfikacyjna mieści się w polskim porządku prawnym Według Jakiego, cała dyskusja dotyczy w istocie relacji państwo kontra zorganizowana grupa przestępcza, która "rościła sobie prawo do wyjątkowego okradania obywateli" (fot. Sejm/Twitter)

• To rozwiązanie mieści się w polskim porządku prawnym - podkreślił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w czwartkowej debacie Senatu nad ustawą powołującą Komisję Weryfikacyjną ds. dzikiej reprywatyzacji w stolicy.
• „Państwo polskie nie może być bezbronne i bezradne" - zaznaczył.

Sejm 10 lutego uchwalił ustawę o "szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa". Przewiduje ona powołanie komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. W skład komisji wchodzi powoływany przez premiera przewodniczący oraz ośmiu członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm.

Według Jakiego, cała dyskusja dotyczy w istocie relacji państwo kontra zorganizowana grupa przestępcza, która "rościła sobie prawo do wyjątkowego okradania obywateli". Przypomniał, że ws. reprywatyzacji zdarzały się przypadki ustanawiania przez sądy kuratorów "na 140-letnie osoby"; ktoś inny kupował numizmaty II RP, po czym twierdził, że jest właścicielem ówczesnej firmy i należy mu się jej dawna nieruchomość. "Doszło nawet do brutalnego morderstwa i organy państwa twierdziły, zresztą wbrew wszystkim faktom, że to było samobójstwo" - dodał. wiceminister.

"Państwo polskie nie może być bezbronne i bezradne; stąd ten projekt" - podkreślił Jaki. Według niego, dla powołania tej komisji weryfikacyjnej nie ma alternatywy, jeśli państwo nie chce przegrać z przestępcami. "Powinniśmy schować do kieszeni swoje ewentualne problemy polityczne, które mogą wynikać z tego dla konkretnego środowiska" - oświadczył wiceminister.

Zaznaczył, że od czasu przedstawienia projektu nie było żadnego kolejnego skandalu reprywatyzacyjnego w stolicy, bo "ludzie za to odpowiedzialni zaczęli się bać".

Zwrócił uwagę, że członkowie komisji weryfikacyjnej będą podlegali dużej presji. "Dlatego będą mieli status wysokich urzędników, nad którymi nikt nie miał władzy zwierzchniej" - powiedział Jaki. Podkreślił, że także temu służyć będzie ich immunitet - "by nie czuli się zastraszani przez państwo, ktokolwiek by rządził". Zapewnił, że nie będą oni odwoływalni przy ewentualnej zmianie rządu. Poparł poprawkę zgłoszoną przez senackie komisje, aby członkowie komisji mieli rangę sekretarzy stanu, ale nie w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Czytaj więcej tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA