REKLAMA

Patryk Jaki: Mimo że wybierać będzie Sejm, do KRS nadal będziemy wybierać sędziów, nie polityków

  • Autor: PAP/JS
  • 13 listopada 2017 17:04
Patryk Jaki: Mimo że wybierać będzie Sejm, do KRS nadal będziemy wybierać sędziów, nie polityków "Przypominam, że nie będziemy tam wybierać polityków, naukowców, dalej to będą sędziowie" - podkreślił Patryk Jaki. (fot. MS/Twitter)

Mimo że wybierać będzie Sejm, do Krajowej Rady Sądownictwa nadal będziemy wybierali sędziów, a nie polityków czy naukowców - podkreślił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Parlament ma tę zaletę w porównaniu z korporacją, że jest wybierany w demokratycznych wyborach - dodał.

Pytany  w kontekście rozmów dotyczących prezydenckich projektów ustaw ws. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego - czy nie upartyjni wyborów do KRS rozpatrywana metoda, że gdy nie zadziała w Sejmie wybór większością 3/5 głosów, zdecyduje większość bezwzględna, Jaki zapewnił, że dalej będzie to wybór sędziów. Przypomniał, że parlament wybiera również sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

"Pamiętajcie państwo, że parlament ma może swoje wady, ale ma jedną zaletę w stosunku do korporacji - mianowicie jest wybierany w demokratycznych wyborach" - powiedział. "Ma legitymację od ludzi i to jest ta różnica" - dodał Jaki.

"Parlament jest taki lub inny - bo może w przyszłości rządzić kto inny. Każda partia ma swój program, który jest związany z wymiarem sprawiedliwości. To ludzie co cztery lata decydują, w którym kierunku ma iść wizja związana z wymiarem sprawiedliwości" - podkreślił wiceminister.

W jego ocenie takie rozwiązanie, jak wybór przez posłów, ma swoje zalety. "Dlatego wybór przez parlament (sędziów do KRS - red) ma swoje zalety. Te zalety dostrzegła też Platforma Obywatelska, bo (...) w 2005 roku w swoim programie miała wybór sędziów do KRS przez parlament nie 3/5 głosów, ale zwykła większością głosów" - zaznaczył.

"Przypominam, że nie będziemy tam wybierać polityków, naukowców, dalej to będą sędziowie" - podkreślił Jaki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2017-11-14 13:07:49
    Jesteście Żydami i będziecie wybierać Żydów tak jak to się dzieje od 30 lat......Panie Jaki, żaden Polak nie zaufa już Żydowi ! Dlatego przestańcie ŻYDZI KŁAMAĆ ? Kiedy Warszawiacy wprowadzą się z powrotem do mieszkań, które rzekomo im oddaliście ?!Nigdy, bo ŻYD W POLSCE TO PRZESTĘPCA ! Wszystkich was do jednej celi wsadzić.....bo jesteście zwykłą zbrodniczą MAFIA ....i spotka was srogi los. Przekonacie się !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA