REKLAMA

Patryk Jaki: Nie żałuję, że przygotowałem projekt zmian w ustawie o IPN

  • Autor: PAP/JS
  • 16 marca 2018 22:00
Patryk Jaki: Nie żałuję, że przygotowałem projekt zmian w ustawie o IPN Wiceszef resortu sprawiedliwości był pytany w Polsat News, czy nie żałuje, że przygotował projekt zmian w nowelizacji ustawy o IPN (Patryk Jaki, fot.premier.gov.pl)

Absolutnie nie żałuję, że przygotowałem projekt zmian w noweli ustawy o IPN; Polska musi bronić swojego dobrego imienia, musi mieć też dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział wiceszef MS Patryk Jaki. Wcale nie uważam, że to są rzeczy, których nie da się połączyć - dodał.

Wiceszef resortu sprawiedliwości był pytany w Polsat News, czy nie żałuje, że przygotował projekt zmian w nowelizacji ustawy o IPN. "Nie żałuję absolutnie tej ustawy. To jest tak: co ja napisałem? Napisałem, że kto pomawia naród polski o to, że jest współodpowiedzialny lub odpowiedzialny za zbrodnie niemieckie, podlega karze. Ja nie chcę, by moje państwo, moja ojczyzna była już dłużej obrażana" - powiedział Jaki. Podkreślił, że Polacy byli jednym z najdzielniejszych narodów podczas II wojny światowej.

Dopytywany, czy nie żałuje, że nowelizacja została przyjęta w takim kształcie w związku z komplikacjami, do jakich doszło w relacjach ze Stanami Zjednoczone, Jaki podkreślił, że to nie on odpowiada za politykę zagraniczną. "Ja odpowiadam za przepisy prawa. I chcę powiedzieć, że wszystkie silne państwa mają przepisy karne, które bronią dobrego imienia danego państwa i chciałbym, aby Polska również takie przepisy miała" - powiedział.

Czytaj też: Jan Dziedziczak: szykowany jest znakomity kandydat na ambasadora w Izraelu

Jego zdaniem "Polska już zbyt długo była obrażana na arenie międzynarodowej".

Na pytanie, czy nowelizację ustawy o IPN trzeba zmienić dla dobra relacji z USA, Jaki powiedział, że jego zdaniem Polska musi bronić swojego dobrego imienia. "Musi mieć też dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Ja wcale nie uważam, że to są rzeczy, których nie da się połączyć.

"Musimy popracować dyplomatycznie, próbując przedstawić nasze racje kanałami dyplomatycznymi i pokazać, że nie ma żadnego zagrożenia dla partnerów zagranicznych. Jest tylko zagrożenie dla tych ludzi, którzy będą oskarżać Polskę o komory gazowe, których Polacy nie tworzyli, a w których ginęli, to jest ta zasadnicza różnica" - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2018-03-17 15:29:06
    A na głównej stronie wyświetla się nagłówek, że Jaki żałuje. To samo się tak zmieniło czy ktoś się postarał o taką zmianę?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA