REKLAMA

Patryk Jaki szefem Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji?

  • Autor: PAP/AT
  • 09 lutego 2017 12:17
Patryk Jaki szefem Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji? Patryk Jaki (fot.facebook.com/jaki.patryk)

• Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki nie wykluczył, że zostanie szefem Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.
• Podkreślił, że komisja będzie działała w trybie administracyjnym, a decyzje będą przez nią podejmowane szybko.

Sejm przeprowadził drugie czytanie projektu ustawy powołującej Komisję Weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Po złożeniu poprawek projekt został odesłany do dalszych prac w komisji. Projekt popierają PiS i PSL; krytykują - PO, Nowoczesna i Kukiz'15.

Według projektu, w skład komisji ma wejść powoływany przez premiera przewodniczący (wiceminister sprawiedliwości lub MSWiA oraz 8 członków (prawników o nieposzlakowanej opinii) powoływanych i odwoływanych przez Sejm.

Jaki pytany przez dziennikarzy, czy zostanie szefem Komisji Weryfikacyjnej odpowiedział: "nie wykluczam takiej możliwości, ale decyzje jeszcze nie zapadły".

Wiceminister sprawiedliwości zapytany, jak długi czas prac Komisji Weryfikacyjnej przewiduje, odparł, że w założeniach ustawowych jest zapisane, że komisja będzie pracować "do czasu, aż to będzie potrzebne". "Natomiast komisja będzie działała w trybie administracyjnym, a to jest tryb dużo sprawniejszy i szybszy, niż ten, który znamy z sądów powszechnych, dlatego mam nadzieję, że decyzje będą podejmowane szybko" - dodał.

Według niego, komisja miałaby rozpoczynać co najmniej kilka spraw miesięcznie i będzie "szybko je kończyła". "Tutaj naprawdę możemy być przekonani, że komisja będzie podejmowała decyzje administracyjne bardzo szybko" - podkreślił Jaki.

Wiceminister sprawiedliwości był pytany też o wszczęcie przez Prokuraturę Okręgową Warszawa - Praga postępowania w sprawie przyjęcia w nieustalonym miejscu w 2008 roku korzyści majątkowej w kwocie 2,5 mln zł przez prezydenta Warszawy lub jego zastępcę. Sprawa ma związek z nieruchomością, na której są ogródki działkowe na Saskiej Kępie. Postępowanie zostało wszczęte po złożeniu zawiadomienia przez stołecznego radnego, członka stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jana Śpiewaka. Prezydent Warszawy zarzuciła w środę Śpiewakowi, że w zawiadomieniu powołał się na doniesienia zamieszczone na internetowym blogu.

Wiceminister sprawiedliwości podkreślił w czwartek, że "prokuratura dysponuje na temat reprywatyzacji dużo bogatszym materiałem niż materiały blogowe".

"Poczekałbym na rozstrzygnięcia prokuratury w tym zakresie, bo przypominam, że do tej pory działania prokuratury, jeżeli chodzi o ten element reprywatyzacji są bardzo skuteczne, co uznał np. sąd stosując areszty wobec osób, którym zostały postawione zarzuty przez prokuraturę" - zaznaczył.

Cały artykuł czytaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA