REKLAMA

Patryk Jaki: Zrobimy wszystko, żeby stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność" zostało zdelegalizowane

  • Autor: PAP/JS
  • 22 stycznia 2018 21:18
Patryk Jaki: Zrobimy wszystko, żeby stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność" zostało zdelegalizowane Jaki powiedział też, że "organizacja Duma i Narodowość została zarejestrowana za czasów Platformy, a za czasów PiS zostanie zdelegalizowana" (fot. mat. Ministerstwo Sprawiedliwości)

Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność" zostało zdelegalizowane - oświadczył wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Dodał, że jest przekonany, że będzie wniosek w tej sprawie.

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Jaki zaznaczył wieczorem w TVN24, że gliwicka prokuratura od razu wszczęła śledztwo, które objęte jest nadzorem Prokuratury Krajowej. "Znajdziemy tych ludzi; myślę, że mogą otrzymać poważne zarzuty" - dodał.

Czytaj też: MSWiA zapewnia zdecydowane działania ws. organizacji propagujących totalitaryzm

Zapytany, czy to śledztwo powinno skończyć się delegalizacją stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" Jaki stwierdził, że tak. "Uważam, że tak powinno się to skończyć i zrobię wszystko, żeby był taki wniosek; jestem przekonany, że będzie" - oświadczył. "Będziemy zdeterminowani, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby ta organizacja została zdelegalizowana" - dodał.

Jaki powiedział też, że "organizacja Duma i Narodowość została zarejestrowana za czasów Platformy, a za czasów PiS zostanie zdelegalizowana". "I mamy co do tego bardzo dużą determinację" - zapewnił.

Wiceminister sprawiedliwości zapytany też został, czy w związku z hasłami takimi jak "Europa tylko biała", "Czysta krew", które pojawiały się przy flagach ONR na Marszu Niepodległości, również ta organizacja powinna zostać zdelegalizowana, stwierdził, że "nie powinno być tolerancji dla tego typu zachowań". "Jeżeli ONR miał takie hasła, to uważam, że tak samo powinien być zdelegalizowany" - powiedział Jaki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA