REKLAMA

Paulina Hennig-Kloska: Dymisja Macierewicza uwidacznia pęknięcie w Zjednoczonej Prawicy

  • Autor: Włodek Kaleta
  • 10 stycznia 2018 11:38
Paulina Hennig-Kloska: Dymisja Macierewicza uwidacznia pęknięcie w Zjednoczonej Prawicy Nowoczesna wspólnie z PO złożyła w Sejmie ustawę proponującą rozwiązanie zwiększenia nakładów na służbę zdrowia - mówi Paulina Hennig-Kloska/Fot.wikipediaCC/

- Jakość rządów, to nie tylko ministrowie, ale również priorytety, którymi rząd się kieruje w działaniu - mówi dla Parlamentarny.pl Paulina Hennig-Kloska, wiceprzewodnicząca Klubu Nowoczesnej.

• Od miesięcy składaliśmy wnioski o wotum nieufności wobec ministrów. Okazało się, że mieliśmy rację - komentuje Paulina Hennig-Kloska.

• W planie budżetowym na 2018 r. nie zostały ujęte odpowiednie środki na zdrowie, na walkę ze smogiem, na szkolnictwo i wiele innych zadań - informuje.

• Dymisja Antoniego Macierewicza jest sporym problemem dla PiS - podkreśla.

Czyżby krytycy rządu, zarzucający parlamentarnej większości ignorowanie opozycji jednak się mylili? Zmiany, jakie nastąpiły w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego świadczą, że PiS przyjęło większą część wniosków o zmiany kadrowe proponowane przez opozycję.

Paulina Hennig-Kloska: - Można tak powiedzieć. Ze stanowiskami pożegnali się ministrowie najbardziej krytykowani przez opozycję, większość z tych którzy doczekali się wniosku o wotum nieufności. Premier Morawiecki przyjął nasze uwagi pozbawiając funkcji „najlepszego” ministra obrony wolnej Polski Antoniego Macierewicza, ale również pana Mariusza Błaszczaka, który zmienił resort. Podobnie było w przypadku panów: Szyszko i Radziwiłła, najbardziej krytykowanych w ostatnich miesiącach przez opozycję.

Jakość rządów, to nie tylko ministrowie, ale przede wszystkim priorytety, na które rząd stawia w codziennej pracy. Z pustego i Salomon nie naleje. Dzisiaj kończymy w Sejmie prace nad tegorocznym budżetem i w tym planie finansowym państwa nie ma pieniędzy na priorytety, o których w swoim expose mówił premier Morawiecki.

Czytaj też: Cezary Tomczyk: Ciekawe co szykują dla Macierewicza?

W planie budżetowym na 2018 r. nie zostały ujęte odpowiednie środki na zdrowie, walkę ze smogiem, czy budowę mieszkań na wynajem. Sama zmiana kadrowa nic nie da, jeśli za nią nie pójdzie zmiana polityki i stylu działania.

Polityka zagraniczna za nowego ministra na pewno się zmieni. Bruksela spojrzy na nas łaskawszym okiem?

- Premier Morawiecki tuż po objęciu stanowiska, zaprzepaścił możliwość poprawy stosunków na linii Warszawa - Bruksela. Działania nowego ministra będziemy oceniać po czynach. Trudno jednak uwierzyć, że premier i nowy minister spraw zagranicznych będą mogli liczyć na nowe otwarcie po raz kolejny. Ta szansa została zmarnowana już w grudniu.
 
Dymisja ministra Macierewicza wywoła wyjątkowo ostre komentarze jego zwolenników na prawicy. Czyżby był to kolejny przykład skrzętnie skrywanych tarć, które jednak istnieją w obozie rządzącym?

- Po komentarzach środowisk okołopisowych widać wyraźnie, że dymisja Antoniego Macierewicza jest wewnętrznym problemem, pęknięciem w Zjednoczonej Prawicy. Wszystko zależy od tego, jaką nową funkcję dostanie pan Macierewicz. Nie wierzę, by dał się zepchnąć do roli zwykłego posła. Jest to osoba dość poważana w gronie najbardziej radykalnych zwolenników PiS i ten fakt Macierewicz będzie chciał zapewne wykorzystać, broniąc swej pozycji.

To, co dziś oglądamy, to spektakl. Idą wybory samorządowe. Tak jak przewidywaliśmy, PiS chowa radykałów, by pokazać wyborcom ładniejszą i bardziej łagodną twarz.

Może zatem owa przychylność wobec kadrowych sugestii opozycji to pierwsza, nieco zakamuflowana zapowiedź PiS co do chęci ściślejszej współpracy z opozycją? Na początek mogłaby to być ponadpartyjna współpraca nad zmianami w systemie ochrony zdrowia.

- Nowoczesna wspólnie z PO złożyła w Sejmie ustawę proponującą rozwiązanie najważniejszego problemu w Polsce - zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. To ponadpartyjne rozwiązania, w których chcemy by wzrost nakładów rozłożyć na 4 lata. To moment krytyczny w służby zdrowia, który wymaga porozumienia ponad podziałami.

Czytaj też: Jacek Wilk: Konstanty Radziwiłł konsekwentnie budował komunizm w służbie zdrowia

Sama zmiana osób w rządzie bez zmiany polityki nic nie da. Faktycznych chęci co do rozpoczęcia współpracy ponad podziałami nie widać. Premier Morawiecki miał okazję, by zatrzymać zmiany w sądownictwie i zamienić czystki personalne na prawdziwą reformę, a jednak z tej szansy nie skorzystał. Nie przedstawił też żadnych nowych pomysłów na zmiany w opiece zdrowotnej. Zdrowie i życie Polaków powinno być priorytetem, tak samo jak niezależne i sprawne sądy.

Czyli nowy rząd, stara polityka?

- Na razie na to wygląda. Będziemy rząd oceniać po działaniach, a nie po słowach. Najgorsi ministrowie stracili stanowiska lecz to nie oznacza, że kolejni będą lepsi. Jak na razie polityka rządu się nie zmienia. Nowy rok to nowe podatki, które idą na wszystko, tylko nie na rozwiązanie najbardziej palących problemów.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ZKO 2018-01-10 20:16:40
    Kretynka ! Zobacz czy ty nie masz pęknięcia mózgu, z którego wyciekły szare komórki !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA