REKLAMA

Paweł Graś: Donald Tusk stawi się w czwartek w prokuraturze

 • Autor: PAP/JS
 • 02 sierpnia 2017 14:11
Paweł Graś: Donald Tusk stawi się w czwartek w prokuraturze Donald Tusk (fot.facebook.com/europeancouncilpresident/photos)

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk stawi się w czwartek (3 sierpnia) o godz. 10 w prokuraturze - potwierdził członek gabinetu szefa Rady Europejskiej, b. rzecznik rządu Paweł Graś.

• Wezwanie b. premiera na przesłuchanie w charakterze świadka może dotyczyć nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

• Prokuratura nie ujawnia szczegółów śledztwa; w czerwcu poinformowała, że w tej sprawie przesłuchano kilkudziesięciu świadków.

Były premier, obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk został wezwany na 3 sierpnia na przesłuchanie do Prokuratury Krajowej. Prokuratura podała, że przesłuchanie dotyczy postępowania ws. niedopełnienia w kwietniu 2010 r. obowiązku przez funkcjonariuszy publicznych, polegającego na tym, że nie uczestniczyli oni w Rosji w sekcjach ofiar katastrofy smoleńskiej.

PK w czwartek potwierdziła termin przesłuchania. Pytany o wezwanie Tuska Paweł Graś, który jest doradcą ds. polityki i komunikacji przewodniczącego RE, odpowiedział: "W tej sprawie dość jasno wypowiedział się pełnomocnik Donalda Tuska".

Wezwanie b. premiera na przesłuchanie w charakterze świadka może dotyczyć nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Tusk miał być w tej sprawie przesłuchany 5 lipca br. - powiadomił jednak prokuraturę, że z powodu obowiązków służbowych nie może się stawić.

Prokuratura nie ujawnia szczegółów śledztwa; w czerwcu poinformowała, że w tej sprawie przesłuchano kilkudziesięciu świadków m.in. ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz, ówczesnego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, b. ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i b. naczelnego prokuratora wojskowego Krzysztofa Parulskiego. Planowano też przesłuchanie b. prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

"Postępowanie, w ramach którego zeznania składa Pan Donald Tusk, dotyczy niedopełnienia w kwietniu 2010 roku obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Ma ono polegać na tym, że nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski" - poinformowała PK.

Jak dodano, w związku z prowadzonym postępowaniem konieczne jest przesłuchanie szeregu świadków mających wiedzę na ten temat, w tym Tuska.

"Zaniechanie sekcji ofiar katastrofy smoleńskiej bezpośrednio po przewiezieniu ich ciał do Polski, wbrew obowiązującym w Polsce przepisom kodeksu postępowania karnego, doprowadziło do szeregu błędów ujawnionych w trakcie prowadzonych obecnie ekshumacji. Nieprawidłowości wykryto dotąd w ponad połowie przypadków. Polegały one głównie na zamianie ciał ofiar bądź umieszczeniu w jednej trumnie części ciał więcej niż jednej osoby, w skrajnym przypadku aż ośmiu" - podała PK.

Poinformowała również, że są już znane wyniki badań genetycznych 32 z 33 ofiar katastrofy smoleńskiej, które ekshumowano na jej polecenie, począwszy od listopada ubiegłego roku. Wynika z nich m.in., że w 13 przypadkach znaleziono w trumnach części ciał innych osób, ujawniono też zamianę dwóch ciał. W czerwcu PK podała, że nieprawidłowości stwierdzono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na początku kwietnia ubiegłego roku śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Już w czerwcu prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, cztery osoby zostały skremowane). Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.

Nieprawidłowości w trumnach ofiar katastrofy smoleńskiej stwierdzono już w czasie ekshumacji przeprowadzony w latach 2011 - 2012 na polecenie prokuratury wojskowej. Wówczas ujawniono zamianę sześciu ciał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • !!! 2017-08-02 17:50:44
  Do Arek: Głupia gnido Bolszewicka PiSowska, awans na najwyższe stanowisko w UE nazywasz ucieczką do Brukseli? zazdrosny złodziejsku niedorobiony , powinniśmy być dumni iż mamy takiego Polska jak Donald Tusk.
 • Arek 2017-08-02 17:19:46
  Do Mściwy PISowiec: Jak Tusk taki niewinny - to dlaczego uciekł do Brukseli?
 • Mściwy PISowiec 2017-08-02 15:44:56
  Uwzięli się na Tuska i grillują.
 • Karolina Sierakowska 2017-08-02 14:21:56
  No i bardzo dobrze, wyjaśni to co prokuratorzy chcą wiedzieć, a przy okazji odwiedzi rodzinę i kolegów. Korona z głowy jemu nie spadnie, na razie o nic nie jest oskarżany, więc po co tak PO mocno panikuje i biadoli.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA