REKLAMA

Paweł Hreniak wojewodą dolnośląskim

  • Autor: PAP/GP
  • 08 grudnia 2015 11:16
Paweł Hreniak wojewodą dolnośląskim Paweł Hreniak w czasie obrad sejmiku dolnośląskiego (fot. hreniak.pl)

Stanowisko wojewody dolnośląskiego objął Paweł Hreniak, wieloletni, regionalny działacz PiS.

Radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości Paweł Hreniak został nowym wojewodą dolnośląskim. Z wykształcenia politolog i ekonomista jest związany z PiS od momentu powstania tej partii. Oprócz pracy w samorządzie kierował też biurami poselskimi.Hreniak jest doświadczonym i aktywnym samorządowcem. Od 2006 r. zasiadał w dolnośląskim sejmiku, w którym był przewodniczącym opozycyjnego klubu radnych PiS.

Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego komisji budżetu i finansów oraz był członkiem trzech komisji: polityki rozwoju regionalnego i gospodarki, polityki społecznej, zdrowia i rodziny oraz komisji rewizyjnej.

Po nominacji na wojewodę musi złożyć mandat wojewódzkiego radnego.

W pracy samorządowej szczególną uwagę poświęcał zagadnieniom zdrowia i polityki społecznej, był m.in. inicjatorem nadzwyczajnych sesji sejmiku poświęconych zagadnieniom ubóstwa w regionie. Z ramienia sejmiku zasiadał w radach społecznych trzech dolnośląskich szpitali.

Przed ubiegłoroczną kampanią samorządową przewodniczył pracom nad programem swej partii zatytułowanym "Solidarny Dolny Śląsk". Prawo i Sprawiedliwość postulowało w tym programie m.in. bardziej zrównoważony rozwój regionu, wsparcie dla najuboższych gmin - szczególnie dla gmin górskich z rejonu sudeckiego, gdzie panuje wyższe bezrobocie.

Program zakłada również zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, pomoc społeczną, jak i budowę tzw. trasy sudeckiej - połączenia drogowego alternatywnego dla autostrady A4. W założeniu ma to sprzyjać rozwojowi inwestycji właśnie w terenach górskich.

Jako szef klubu PiS Hreniak często krytykował poczynania rządzącej regionem koalicji samorządowej, którą na Dolnym Śląsku tworzą PO, PSL oraz radni Obywatelskiego Dolnego Śląska - stowarzyszenia, na którego czele stoi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Pracę w dolnośląskim samorządzie Hreniak łączył z kierowaniem biurami poselskimi m.in. europosła PiS Ryszarda Legutki.

36-letni Hreniak z wykształcenia jest politologiem i ekonomistą. W obu dziedzinach zdobył tytuł magistra na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył również studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym z zarządzania projektami UE i z zarządzania jednostkami opieki zdrowotnej.

Nowy wojewoda w październikowych wyborach parlamentarnych ubiegał się bezskutecznie o mandat senatora w okręgu podwrocławskim.

Hreniak jest członkiem władz krajowych Prawa i Sprawiedliwości - należy do Rady Politycznej PiS.

Był szefem regionalnej kampanii prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego (w 2005 r.) i Jarosława Kaczyńskiego (w 2010 r.).

Jest żonaty z Urszulą, mają dwoje dzieci: syna Mikołaja i córkę Jagodę

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA