REKLAMA

Paweł Kukiz ostrzega: Możliwe wotum nieufności wobec Dawida Jackiewicza

  • Autor: PAP/JS
  • 21 marca 2016 14:26
Paweł Kukiz ostrzega: Możliwe wotum nieufności wobec Dawida Jackiewicza Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Klub Kukiz'15 liczy 40 posłów (fot. ruchkukiza.pl) (fot. ruchkukiza.pl)

Paweł Kukiz (Kukiz'15) zapowiedział, że jeśli potwierdzą się doniesienia medialne o nepotyzmie i kumoterstwie w spółkach Skarbu Państwa, to klub Kukiz'15 złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra skarbu Dawida Jackiewicza.

"Niepokoją nas doniesienia prasowe, w których mówi się o około stu nominacjach na ważne stanowiska i funkcje w spółkach Skarbu Państwa. My obecnie te doniesienia analizujemy, będziemy bacznie przyglądać się, jakie ruchy będzie wykonywał minister skarbu Dawid Jackiewicz przy obsadzaniu stołków w spółkach Skarbu Państwa. Jeżeli doniesienia medialne się potwierdzą, a minister Jackiewicz nie zmieni swojego postępowania, to złożymy wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra Skarbu Państwa" - powiedział Paweł Kukiz na konferencji prasowej w Sejmie.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) powiedział, że chodzi m.in. o listę działaczy PiS, ich bliskich i znajomych, którzy zdobyli nowe posady w administracji państwowej i spółkach skarbu państwa, którą opublikował tygodnik "Newsweek".

Kukiz podał przykłady opisywane przez media sprawy nominacji: byłego posła PiS Marcina Mastalerka na dyrektora wykonawczego ds. komunikacji korporacyjnej PKN Orlen i b. posła PiS Adama Rogackiego, który został powołany do składu rady nadzorczej spółki PL.2012.

"Żyjemy w partiokracji, a nie demokracji, w systemach demokratycznych funkcje i stanowiska obsadzane są zgodnie z kluczem fachowości i przyzwoitości, natomiast w partiokracji, podstawowym kluczem jest wierność partii. Skutkuje to kumoterstwem i nepotyzmem" - mówił Kukiz. Jak ocenił, takie zachowanie było na porządku dziennym również za czasów rządów Platformy i PSL, a wcześniej SLD.

O wypowiedzi polityków opozycji, którzy zarzucają PiS nepotyzm w spółkach Skarbu Państwa, była pytana premier Beata Szydło.

"Platforma Obywatelska i PSL, to są chyba dwie ostatnie partie, które powinny mówić o nepotyzmie w instytucjach państwowych i spółkach Skarbu Państwa, bo jeżeli sięgniemy do czasów, kiedy oni zarządzali, to bardzo jasno widać, jaki klucz był przyjmowany do zatrudniania osób w tych instytucjach" - powiedziała premier na konferencji prasowej w Punkcie Socjalnym Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Zobacz też: Premier podtrzymuje zdanie. Nie będzie publikacji orzeczenia TK

Jak oceniała, politycy PO i PSL są obecnie w opozycji i nie mają "specjalnie nic do zaprezentowania". "Nie chcą też konsensusu, chociażby w tak ważnych sprawach, jak Trybunał Konstytucyjny, nie przygotowują żadnych projektów ustaw, nie pracują merytorycznie, tylko i wyłącznie sycą się takimi konfliktami, więc wyciągają coraz to nowe sensacje" - podkreśliła Szydło.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Klub Kukiz'15 liczy 40 posłów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • polityk prawicowy 2016-03-21 14:47:34
    Pawle gratuluje! Oby tak dalej, nie śpijmy patologie należy ujawniać w celu jej wyeliminowania ze strefy publicznej, celem dobra porządku prawnego nas wszystkich!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA