REKLAMA

Paweł Kukiz pisze do prezydenta. Chce zarządzenia referendum edukacyjnego

  • Autor: PAP/JS
  • 24 kwietnia 2017 14:47
Paweł Kukiz pisze do prezydenta. Chce zarządzenia referendum edukacyjnego Paweł Kukiz (fot.:facebook.com/KlubPoselskiKukiz15)

Paweł Kukiz zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzenie referendum ws. reformy edukacji. Referendum jest "świętym prawem obywatelskim" - podkreślił lider Kukiz'15 .

• W miniony czwartek przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej złożyli w Sejmie ponad 910,5 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego ws. reformy edukacji.

• Paweł Kukiz przekonywał, że fakt podpisania się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum blisko miliona obywateli świadczy "dobitnie" o tym, "jak istotna jest to kwestia".

W miniony czwartek przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej złożyli w Sejmie ponad 910,5 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego ws. reformy edukacji. Pytanie referendalne, pod którym komitet zbierał podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?". Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Kukiz poinformował, że skierował list do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie, ponieważ - jak podkreślił - ze strony premier "nie mamy żadnego wsparcia". "Uważamy, że referendum jest to święte prawo obywatelskie" - oświadczył Kukiz.

Poseł odczytał pismo skierowane do Andrzeja Dudy, w którym zaznaczył, konstytucja stanowi, iż "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym a władza zwierzchnia należy do narodu, który sprawuje władze poprzez przedstawicieli bądź bezpośrednio".

Jedną z form bezpośredniego sprawowania władzy przez naród - zaznaczył - jest referendum. "Konstytucja stanowi, że w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe" - napisał Kukiz. "System edukacji i dokonywana właśnie reforma jest niewątpliwie sprawą o szczególnym znaczeniu dla państwa i dla obywateli" - ocenił polityk.

Kukiz przekonywał, że fakt podpisania się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum blisko miliona obywateli świadczy "dobitnie" o tym, "jak istotna jest to kwestia". "Zarządzenie referendum byłoby realizacją składanej przez pana prezydenta oraz Prawo i Sprawiedliwość obietnicy wyborczej poszanowania inicjatywy obywateli" - zwrócił się do prezydenta lider Kukiz'15.

"Apeluje do pana prezydenta o zarządzenie referendum ws. reformy edukacji. Liczę na bardzo szybką odpowiedź pana prezydenta i na jego mocne zaangażowanie jako przedstawiciela wszystkich Polaków" - powiedział Kukiz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Antydemagog 2017-04-24 18:34:17
    Kukiz na prezydenta , zaraz tylko zapomniałem czego, skoro liroy na prezydenta warszawy , to kukiz na prezydenta stanów zjednoczonych, inaczej być nie może.
  • Weronika nauczycielka 2017-04-24 15:51:55
    Większość Polaków popiera obecną reformę edukacji. Przeprowadzenie referendum niczego nie zmieni, podsyci jedynie nadzieje niewielkiej grupy ludzi (niektórych nauczycieli i części rodziców) którzy usiłują forsować nieudolne nauczanie, dla zasady: nie bo nie dla reformy. Chociaż sami sobą niczego dobrego nie reprezentują. Ale jak by miało już dojść do referendum w przegranej sprawie, to niech Kukiz pokryje koszty tego referendum.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA