REKLAMA

Pedro Sanchez podał się do dymisji. Będą trzecie wybory parlamentarne w Hiszpanii?

  • Autor: PAP/jm
  • 02 października 2016 09:54
Pedro Sanchez podał się do dymisji. Będą trzecie wybory parlamentarne w Hiszpanii? W Hiszpanii możliwe trzecie wybory parlamentarne w tym roku. (fot.pixabay)

• Szef hiszpańskich socjalistów Pedro Sanchez złożył w sobotę (1 października) dymisję po przegranym głosowaniu wewnątrzpartyjnym.
• Według obserwatorów może to utorować drogę do zakończenia kryzysu politycznego w Hiszpanii, która od ponad dziewięciu miesięcy nie ma rządu.

Z tego powodu krajowi grożą trzecie w ciągu roku wybory parlamentarne. Wielu przeciwników Sancheza wewnątrz Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) domagało się od niego, aby przestał blokować powstanie rządu mniejszościowego z liderem centroprawicowej Partii Ludowej (PP) Mariano Rajoyem na czele.

W piątek 44-letni sekretarz generalny PSOE zapowiadał, że zrezygnuje ze stanowiska, jeśli komitet federalny, czyli partyjny parlament, nie poprze jego propozycji dotyczących przeprowadzenia wyborów szefa partii pod koniec października i zorganizowania w połowie listopada nadzwyczajnego kongresu ugrupowania.

W sobotę, po 10 godzinach debat, przeciwko tym propozycjom zagłosowało 133 członków komitetu federalnego, a 107 było za.

Po tym głosowaniu Sanchez sam ogłosił dymisję i wezwał partię do jedności. Teraz ugrupowaniem będzie zarządzać specjalna komisja do czasu wyboru nowego kierownictwa podczas kongresu.

Powodem najpoważniejszego kryzysu wewnątrz PSOE od lat było złożenie w środę (26 września) dymisji przez prawie połowę członków komitetu wykonawczego partii. Po tych dymisjach zbuntowani socjaliści przekonywali, że kierownictwo nie reprezentuje już partii. Przeciwnicy obarczali Sancheza odpowiedzialnością za przegrane socjalistów w czterech wyborach w ciągu roku - do parlamentu w Madrycie w grudniu ubiegłego roku i w czerwcu tego roku oraz do regionalnych parlamentów w Galicii i Kraju Basków pod koniec września.

Hiszpania ma obecnie jedynie tymczasowy gabinet ministrów, któremu przewodzi Rajoy. Zimą 2015 roku, a także w przedterminowych wyborach z czerwca, PP Rajoya zdobyła większość mandatów, ale nie udało się jej wywalczyć takiego poparcia, dzięki któremu mogłaby samodzielnie utworzyć rząd.

Politycy nie mogą porozumieć się w sprawie nowego gabinetu, ale impas mogliby zakończyć właśnie socjaliści, jeśli wstrzymaliby się od głosu w głosowaniu w sprawie wotum zaufania dla Rajoya.

Czas na osiągnięcie porozumienia partie mają do końca października. W przeciwnym razie w grudniu w Hiszpanii odbędą się trzecie wybory w ciągu 12 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA