REKLAMA

Pełnomocnicy Lecha Wałęsy: Opinia IES to początek sprawdzania autentyczności teczki

 • Autor: PAP/JS
 • 31 stycznia 2017 21:13
Pełnomocnicy Lecha Wałęsy: Opinia IES to początek sprawdzania autentyczności teczki Lech Wałęsa (fot.facebook.com/Lech Wałęsa)

• Opinia Instytutu Ekspertyz Sądowych ws. teczki TW "Bolek" to dopiero początek sprawdzania autentyczności tych dokumentów – ocenił pełnomocnik Lecha Wałęsy prof. Jan Widacki.
• Zapowiedział, że być może pełnomocnicy będą chcieli zlecić własną opinię.

Na konferencji prasowej w Warszawie zaprezentowano opinię biegłych ws. dokumentów teczki personalnej i teczki pracy TW "Bolek". Jak poinformowano, z opinii tej wynika, że zobowiązanie do współpracy z SB i pokwitowania odbioru pieniędzy podpisał Lech Wałęsa.

Wieczorem do informacji odnieśli się pełnomocnicy b. prezydenta: adwokaci Jan Widacki, Andrzej Patela i Krzysztof Bachmiński. "Sprawdzanie autentyczności tych dokumentów dopiero się rozpoczęło, a nie tak jak sugerowano na konferencji prasowej w IPN właśnie dzisiaj się zakończyło (…). Nie, proszę w to nie wierzyć, jest za wcześnie" - mówił Widacki podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Zaznaczył, że pełnomocnicy nie otrzymali do tej pory opinii IES, pomimo prośby wysłanej drogą mailową do prowadzącego śledztwo białostockiego pionu śledczego IPN. "Jak zobaczymy tę opinie z całą pewnością zgłosimy do niej uwagi i będziemy postępować w zależności od sytuacji, na pewno będziemy wnosić o przesłuchanie biegłych w naszej obecności, a potem zobaczymy - być może będziemy znosić o powołanie innych biegłych" - zapowiedział Widacki.

Według niego biegli ci powinni pochodzić z różnych placówek, aby "nie byli oni zależni od jednego organu państwowego".

Wcześniej Widacki mówił, że "jakiekolwiek wnioski w tej sprawie są przedwczesne". Wątpliwości pełnomocników Lecha Wałęsy w telewizyjnej prezentacji IPN wzbudziło m.in. to, "czy dobrym materiałem porównawczym do badań były rękopisy Lecha Wałęsy z ostatnich lat". "Pismo Lecha Wałęsy dzisiaj i pismo Lecha Wałęsy z 70. roku, kiedy był prostym robotnikiem i niewiele pisał - zresztą pamiętamy, że ani pisać, ani mówić nie umiał - jest jednak trochę inne" - podkreślił mec. Widacki.

Prawnik powołał się także na doświadczenie sądowe, z którego wynika, że bardzo często w jednej sprawie, tak karnej, jak i cywilnej, jedna opinia grafologiczna jest całkowicie negowana przez drugą, potem pojawia się kolejna. "Natomiast na konferencji przedstawiono to tak, jakby ta opinia była przesądzająca o wszystkim" - powiedział Jan Widacki.

Na pytanie, czy pełnomocnicy kontaktowali się z Lechem Wałęsą Widacki odpowiedział, że b. prezydent wyleciał do Kolumbii na spotkanie laureatów pokojowej Nagrody Nobla. "Zajmuje się poważniejszymi sprawami i promuje Polskę za granicą, a polskie urzędy za to mu tutaj wdzięczność okazują, tak jak to państwo widzicie" - zaznaczył.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • wszyscywszystkowiedzą 2017-02-01 14:55:45
  Do Arek: Już wyjaśniam: Dlatego SB nie budziło Kaczyńskiego aby nie ogłosił właśnie wtedy Narodowi Polskiemu, że Wałęsa był zwykłym szpiclem i zdrajcą. A może wiesz dlaczego Wałęsę "internowano" właśnie do Arłamowa ? Jak nie wiesz to spytaj swoich zauszników.
 • okrętek 2017-02-01 14:00:07
  Niech pełnomocnicy Bolka, zlecą też za jego pieniądze, ekspertyzy obrazów historycznych pt.Bitwa pod Grunwaldem albo Panorama Racławicka aby "udowodnić", że były falsyfikatami jak rzekomo teczka robocza i personalna Bolka. Ja dobrze pamiętam jak Bolek zlikwidował PGR-y pozbawiając tysiące Polskich Rodzin pracy i chleba. Gdy dziennikarze zaś pytali Go, co na tych nieuprawianych już ziemiach i ugorach będą robić, to Wałęsa odpowiedział "z uśmiechem": "A lasy będziemy sadzić". Pracowałem wtedy właśnie w Lasach Państwowych i wiem, że ani wtedy ani później, nie posadzono tam ani jednego drzewa. Nie liczę tak zwanych "samosiejek". Bolek, lepiej nie wracaj z tej Kolumbii, bo Ci jeszcze jacyś uczciwi Polacy, naplują w twarz.
 • Solidarność Walcząca 2017-02-01 10:27:06
  Do Arek: Rozbawiłeś mnie... Internowanie? przecież to były wczasy! dla wybrańców. Zawinęli Bolka w bezpieczne miejsce, żeby go jakiś nadgorliwy Sb'ek nie skrzywdził.... Bolek już czekał w świątecznym garniaku kiedy po niego przyjadą 12/13.XII, doczekać się nie mógł chyba... Wóda, żarcie, słodycze, telewizja, gazety do wyboru do koloru... Istne piekło! Nie wspomnę o towarzyszeniu w polowaniach Kiszczakowi i przywożeniu rodziny do Bolka gdy innym odmawiano zwykłych widzeń... Sprawdź sobie ile Bolek przytył podczas tego "internowania" Kaczyński nie był potrzebny funkcjonariuszom komunistycznym bo marny był z niego "pomocnik" i utrwalacz komunizmu. Teraz czekam aż napiszesz co takiego zrobił Bolek dla Polski!? Bo sięgam pamięcią i odkryć nie mogę tych zasług...
 • Arek 2017-02-01 10:00:56
  Wałęsa zrobił dla Polski więcej niż ktokolwiek z żyjących i nic tego nie zmieni. Kaczyński 13 grudnia spał do południa a Wałęsę internowali. Ciekawe dlaczego?
 • Zofia lat 82 2017-02-01 09:27:13
  Serdecznie Pani współczuję Pani Jasińska. TW Bolek skrzywdził wielu ludzi, których znał. Ale ten prymitywny i chytry człowiek skrzywdził cały anonimowy Naród Polski, gdy w ciągu jednej nocy zniszczył Rząd Olszewskiego. I najsmutniejsze jest to, że nigdy za to nie poniesie żadnej odpowiedzialności, bo nadal w swojej pysze i zakłamaniu jest na usługach przeciwników Narodu Polskiego!!!!
 • Jasińska 2017-02-01 06:29:42
  Dobre imię szpicla.... W 70 roku BOLEK miał 27 lat...a mój brat Jan Jasiński niespełna 20 lat !!!! I nikt nie może pleść bzdur, że młody chłopak BOLEK dał się zastraszyć i dlatego donosił na jeszcze młodszego ...(do mnie BOLEK mówił, że mój brat Jan Jasiński to jego najlepszy kolega..) kolegę z W-4 !!!! Jako TW ps. Bolek bez zwłoki przystąpił do pracy agenturalnej. W imiennej ankiecie na jego temat SB jednoznacznie oceniła jego rolę po Grudniu ’70: „Jego działalność po zajściach grudniowych miała charakter pozytywny”. Był aktywny. Starał się brać udział we wszystkich ważnych spotkaniach i naradach, zwłaszcza z udziałem kolegów z byłego komitetu strajkowego. Potwierdzała to również kontrolująca go agentura. Był bezwzględny wobec kolegów, na których donosił. Śledził ich, podsłuchiwał, dostarczał bezpiece ich rękopiśmienne notatki, by mogła porównać charakter pisma z kolportowanymi ulotkami, a gdy nie znał nazwiska, opisywał w szczegółach ich sylwetki, zapewniając, że ustali, jak się nazywają. Na „liście Wałęsy” pięć nazwisk odgrywa rolę szczególną: Jerzy Górski, Henryk Jagielski, Jan Jasiński, Henryk Lenarciak, Kazimierz Szołoch i Józef Szyler. Stąd próba przybliżenia ich losów, które splotły się ze zdradą Wałęsy (…)
 • Jasińska 2017-02-01 06:28:19
  Bydlak BOLEK powinien zapłacić za te ekspertyzy.... i powinien odpowiadać za kłamstwo w sprawie oskarżenia funkcjonariuszy SB o kradzież kasiory - podczas gdy ten bydlak sprzedawał kolegów by mieć kolorowy telewizor! Ciekawe...bolka puścimy w skarpetkach??? Ciekawe czy starczy bydlakowi na odszkodowania dla typowanych w kolekturze SB kolegów?... dla rodzin poległych stoczniowców? dla rodzin 22 ofiar z Gd. Wrzeszcza? Dla rodziny zamordowanego 19 letniego Tadzia Szczepańskiego..i Tadzia Gawrońskiego? Dla rodziny Popiełuszki? ...a wiele przymusowych samobójstw...i wysadzony blok.....miliony Polaków wypędzonych z Ojczyzny za chlebem, bo SB cy sprzedali POLSKĘ! - BOLEK i inni zdrajcy odcinają kupony! ........... Bydlaka wziął KOD na sztandary...to może zaKODowani zrobią zrzutkę? Może Soros pomoże? W każdym razie nie mogę się osobiście doczekać ...kiedy ten SŁUP SB....ta kukła...to bydle pójdzie siedzieć za zdradę kolegów ( w tym mojego brata Jana Jasińskiego - najlepszego przyjaciela BOLKA - tak do mnie mówił BOLEK...)...POLSKI i POLAKÓW!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA