REKLAMA

Petro Poroszenko apeluje do Polski ws. ustawy o IPN

 • Autor: PAP/PSZ
 • 01 lutego 2018 14:32
Petro Poroszenko apeluje do Polski ws. ustawy o IPN Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (fot. Shutterstock)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował do Polski o obiektywność i dialog w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która ma umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Senat RP w godzinach nocnych poparł tę nowelizację bez poprawek. Poroszenko oświadczył, że jest głęboko zaniepokojony tą decyzją. "Prawda historyczna wymaga otwartej rozmowy i dialogu, a nie zakazów" - napisał Poroszenko w komunikacie.

Jego tekst szef państwa umieścił także na Facebooku i Twitterze. "Oceny zawarte w tej decyzji są absolutnie nieobiektywne i kategorycznie nie do przyjęcia" - zaznaczył.

"My (Polacy i Ukraińcy - red.) pamiętamy w pierwszej kolejności o naszych wspólnych zwycięstwach i walce przeciwko totalitaryzmom. Żadna decyzja polityczna nie może zmienić prawdy historycznej" - zaznaczył ukraiński prezydent.

Oświadczył jednocześnie, że ustawa o IPN nie odpowiada zasadom partnerstwa strategicznego między Ukrainą i Polską. "Nawołuję Polskę do obiektywności i dialogu. Tylko razem zwyciężymy" - zaznaczył Poroszenko.

Senat bez poprawek poparł w czwartek przed godz. 2 w nocy ze środy na czwartek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

W ustawie znalazły się także przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.

W nowelizacji ustawy o IPN zapisano definicję takich zbrodni. Są to "czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności". Wskazano również, że taką zbrodnią był udział ukraińskich nacjonalistów w eksterminacji Żydów i popełnione przez nich ludobójstwo na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Ustawa oprócz art. 1 pkt 4 oraz art. 3 miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • ??? 2018-02-01 15:44:40
  Do wdzivny: Wszystko to prawda ale nie można zadekretować za pomocą ustawy że tamci byli "be" a my byliśmy "cacy" bo my też bywaliśmy "be". Jak chyba przedstawiciele wszystkich narodów, Polacy tez popełniali zbrodnie i trzeba o tym mówić.
 • wdzivny 2018-02-01 15:23:10
  Najwięcej sprzeciwu słyszymy od osób nie bądących bezpośrednimi świadkami tamtych wydarzeć. Tych, którzy byli naocznymi świadkami zwyrodnialstwa niemieckich faszystów, jest niestety coraz mniej. Likwidacja Zydów nie odbywała się tylko w obozach, lecz wywożono ich masowo na cmentarze, gdzie zmuszani byli do wykopania dołów, stawiano ich przed nimi i strzelano. Takie było prawo hitlerowsich Niemiec. UPA? Wiadomo. Też nie było święte, ale w tym wypadku mordowano masowo PolakówREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA