REKLAMA

Petru apeluje: Skończyć konflikty Polski z KE

 • Autor: PAP/JS
 • 28 czerwca 2016 14:00
Petru apeluje: Skończyć konflikty Polski z KE Petru uważa, że trzeba rozpocząć debatę o przystąpieniu Polski do strefy euro (fot. twitter/Nowoczesna)

• Polska powinna wobec decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE zakończyć konflikty z KE, aby móc uczestniczyć w nadchodzących debatach o przyszłości Wspólnoty - uważa szef Nowoczesnej Ryszard Petru.
• Jego zdaniem nasz kraj powinien zabiegać o wzmocnienie UE.

Petru przyjechał we wtorek (28 czerwca) do Brukseli na spotkanie liderów europejskich partii centrowych, które odbywa się przed szczytem UE. Przywódcy unijni będą omawiać m.in. konsekwencje decyzji Brytyjczyków o wyjściu ich kraju z Unii.

Szef Nowoczesnej, podobnie jak liderzy instytucji unijnych i przewodniczący większości grup politycznych w europarlamencie, opowiedział się za szybkim przeprowadzeniem procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

"Nie można w nieskończoność prowadzić negocjacji z Wielką Brytanią, bo to oznacza cały czas niepewność co do tego, jak tak naprawdę będzie wyglądała UE po ostatecznym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii" - mówił dziennikarzom w Parlamencie Europejskim polityk.

Jak podkreślił, w tej chwili ważne są dwa pytania: czy Wielka Brytania wyjdzie z UE, czy też uzna, że potrzebne jest drugie referendum, które o tym zdecyduje.

Czytaj też: Tusk: Nieformalny szczyt UE we wrześniu

Zdaniem Petru przez Brexit sprawa naszego kraju - ewentualnej rezolucji Parlamentu Europejskiego i prowadzonej przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności - zejdzie na dalszy plan. Zastrzegł jednak, że UE, w której nie przestrzega się prawa to słaba Unia. "Nam na takiej Unii nie zależy. UE, którą proponuje (szef PiS Jarosław) Kaczyński, czyli każdy sobie rzepkę skrobie, jest marzeniem Władimira Putina, bo taka Unia na prośbę Polski nigdy nie nałoży sankcji na Rosję" - przekonywał polityk.

Po tym jak większość mieszkańców Wielkiej Brytanii opowiedziała się za wyjściem tego kraju z UE, prezes PiS stwierdził, że potrzebny jest nowy traktat europejski. Jak tłumaczył, trzeba m.in. odrzucić fatalną zasadę, zgodnie z którą odpowiedzią na kryzysy ma być więcej Europy, czyli więcej integracji. Petru wyraził zdziwienie, że Kaczyński proponuje sprzeczne z polską racją stanu rozwiązania, które osłabiają UE.

Szef Nowoczesnej uważa, że nie ma sensu robić spotkań w Warszawie, w małym gronie, jak to, które zorganizował w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski, tylko rozmawiać w Brukseli z przywódcami o tym, jak ma wyglądać przyszła, wzmocniona UE.

Wyraził przy tym obawę, że konflikt polskich władz z Komisją Europejską będzie kontynuowany, przez co nasz kraj nie będzie uczestniczyć w najważniejszych debatach dotyczących UE. "Po pierwsze, trzeba skończyć konflikty polski z UE, z KE. To fundament" - stwierdził.

W jego ocenie odpowiedź, jaką na opinię dotyczącą praworządności Komisji Europejskiej wysłał szef MSZ, nie jest jednak sygnałem do zakończenia konfliktu, a raczej jego eskalacji. Kolejny raz zaapelował, by rząd ujawnił zarówno opinię KE jak i naszą odpowiedź na ten dokument.

Petru uważa, że trzeba rozpocząć debatę o przystąpieniu Polski do strefy euro, bo to prawdopodobnie w jej ramach będzie się wykuwała nowa, bardziej skoordynowana unia. "Nieprawdą jest, co sugeruje minister Waszczykowski, że będzie unia z jednolitymi podatkami i płacą minimalną. Takiej unii nikt nie zaakceptuje. Ona jest nierealna" - oświadczył.

Zobacz też: Błaszczak: Polska policja dobrze przygotowana do szczytu NATO i ŚDM

Lider Nowoczesnej uważa, że skrajnie nieodpowiedzialne są apele o rezygnację szefa KE Jeana-Claude'a Junckera oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. W poniedziałek szef PiS mówił, że to były polski premier, który prowadził negocjacje z Brytyjczykami ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za Brexit. W jego ocenie Tusk powinien zniknąć z europejskiej polityki, tak jak cała KE w jej obecnym składzie.

Petru podkreślał, że to szefowie instytucji unijnych muszą teraz przygotować plan wychodzenia Zjednoczonego Królestwa z "28" lub bardziej skomplikowany plan ws. tego, jak doprowadzić do drugiego referendum.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • analityk 2016-06-30 18:10:08
  Ten ściemniacz powinien zaprezentować swój program rozwoju innowacyjnej gospodarki a nie rozmawiać na temat Brexit-u Wielkiej Brytanii z UE. Co on może interesującego przedstawić, skoro tyle czasu minęło od wejścia do Sejmu a programu gospodarczego Nowoczesnej jak nie było tak nie ma. Cóż powiedzieć; frazesy, frazesy,....itd. Ciemny lud tego nie kupi, jest mądrzejszy od tych mądrych w Sejmie. To samo jest z pozostałymi partiami w Sejmie. Klasyczny przykład Republiki Bananowej czyli kraju teoretycznie niepodległego jak powiedział klasyk.
 • tyszczuk.pl 2016-06-29 02:48:09
  Cienki wywód... Nie chodzi o znaczenie Polski, konflikt KE z Polską, stawia nie Polskę w niewygodnej sytuacji, ale właśnie KE - działania KE wobec Polski to przykład na rodzące się Superpaństwo. Eurokraci (zaliczam Petru do tej kategorii Polityków) zdali sobie sprawę, że działania KE są bacznie obserwowane i komentowane w innych państwach UE. Działania te, pośrednio mogło nawet zadecydować o Brexicie. Przyjęcie euro stanowi zaś istotny mechanizm ekonomiczny związania danego państwa z tworzonym projektem superpaństwa. Kto ma euro za walutę, temu można stawiać dyktat. Gdyby Brytyjczycy mieli euro, to by z UE tak łatwo nie wyszli, nie dali sobie złożyć ekonomicznych kajdan. Nie rozumiem jednego... skoro Francja i Niemcy chcą razem tworzyć superpaństwo, czemu potrzebują do tego UE? Czemu samodzielnie nie stworzą takiego Państwa - wchodzącego w skład UE? Czemu wszyscy muszą do tego państwa należeć. Według jednej z Posłanek Nowoczesnej nadal istnieje Czechosłowacja..., pół żartem, pół serio - w sumie połączenie tych dwóch państw w jedno wcale nie wydaje się takie irracjonalne. Czy to by wykluczyło te państwa z UE? Może zatem taka lokalna integracja nie jest złym rozwiązaniem ? Może zamiast jednego superpaństwa stwórzmy kilka regionalnych, niezależnych projektów ponadnarodowych tworzących Nową Unię ? A tak już całkiem na serio. Francuzi nie wytrzymają pomysłów Hollanda, nie wiele im brakuje, aby znowu ruszyć na Bastylie.
 • Sk 2016-06-28 14:43:40
  Komicy niezbędni są w cyrku, a nie w polityce. Nadszedł czas na mocne głoszenie prawd!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA