REKLAMA

Petru: Brak spotkania opozycji z KW świadczy o tchórzostwie Kaczyńskiego

  • Autor: PAP/JS
  • 12 września 2016 16:22
Petru: Brak spotkania opozycji z KW świadczy o tchórzostwie Kaczyńskiego Pytany o słowa Terleckiego, Petru potwierdził, że w sprawie spotkania z Komisją Wenecką dostał w poniedziałek (12 września) telefon od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (fot.:twitter.com/ryszardpetru)

- Brak możliwości spotkania opozycji z przedstawicielami Komisji Weneckiej świadczy o tchórzostwie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - ocenił lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił, że wizyta Komisji jest "bardziej taka krajoznawcza", do której PiS nie przywiązuje szczególnej wagi. Na pytanie dziennikarzy, dlaczego KW spotka się jedynie z przedstawicielami PiS, bez opozycji, Terlecki powiedział: - Wydaje nam się, że jeżeli Komisję jeszcze coś interesuje, to właśnie opinia komisji (sprawiedliwości i ustawodawczej), natomiast oczywiście każdy, z kim Komisja będzie chciała się spotkać, a on przyjmie takie zaproszenie, ma taką możliwość. Więc tutaj nie jest tak, żebyśmy ograniczali zakres spotkań Komisji Weneckiej w Polsce - zapewnił.

Pytany o słowa Terleckiego, Petru potwierdził, że w sprawie spotkania z Komisją Wenecką dostał w poniedziałek (12 września) telefon od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. - Widzę, że słowa Jarosława Kaczyńskiego bardzo przyjął do serca pan marszałek Kuchciński i uznał w związku z tym, że ta wizyta jest bez znaczenia. Dostałem przed godziną telefon o tym, że w związku z tym, że ona jest bez znaczenia, bardzo prosi, żeby szefowie kół parlamentarnych, czyli opozycji, broń Boże się z tą komisją nie spotkali - mówił szef Nowoczesnej na konferencji prasowej.

- Mówienie opozycji na dwie godziny przed spotkaniem, żeby się nie spotkała, świadczy o tym, że to jest bardzo poważna wizyta i PiS bardzo się jej boi i tak się jej boi, że zabrania możliwości kontaktu z przedstawicielami Komisji Weneckiej, co świadczy wyłącznie o tchórzostwie marszałka Kuchcińskiego i tchórzostwie Jarosława Kaczyńskiego, do czego - jak rozumiem - się już przyzwyczailiśmy - dodał Petru.

Czytaj też: Mowa nienawiści: Nowoczesna chce dochodzenia wobec dziennikarza

Jego zdaniem, słowa polityków PiS na temat wizyty przedstawicieli Komisji Weneckiej, są obraźliwe. - Jarosław Kaczyński jest doskonały w obrażaniu nie tylko Polaków, ale też gości zagranicznych. Przypomnę, w Polsce jest taka dobra zasada: "gość w dom, Bóg w dom". Widzę, że Jarosław Kaczyński tej zasady nie zna - ocenił polityk.

Lider PiS na niedzielnej konferencji prasowej ocenił, że sprawa wizyty Komisji Weneckiej w Polsce jest wydarzeniem bez znaczenia.

- Sprawa wizyty Komisji Weneckiej po jej pierwszych orzeczeniach, tylko przypomnę, że one mają wyłącznie doradczy charakter, jest już wydarzeniem bez znaczenia. Bo taki brak obiektywizmu, a przede wszystkim zupełny brak i zupełne ignorowanie polskiego prawa - to słynne stwierdzenie, że przysięga ma wyłącznie charakter ceremonialny - nakazuje traktować tę komisję z bardzo znacznym dystansem" - powiedział J.Kaczyński.

Petru pytany, czy opozycja zamierza podjąć próbę spotkania z Komisją Wenecką na własną rękę, zadeklarował, że opozycja jest otwarta na rozmowy z goszczącymi w Polsce przedstawicielami KW, jeśli ci wyrażą taką wolę. - Ale nie będziemy specjalnie szukać pretekstów, bo tak naprawdę wszystko w sumie, w dużym stopniu, Komisja może też sprawdzić inaczej i nie trzeba wcale w trakcie tej wizyty rozmawiać. Ja osobiście takiej prośby z Komisji Weneckiej nie dostałem - zaznaczył szef Nowoczesnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA