REKLAMA

Petru: Budżet na przyszły rok ma bardzo wiele mankamentów

  • Autor: PAP/JS
  • 03 stycznia 2017 15:01
Petru: Budżet na przyszły rok ma bardzo wiele mankamentów Ryszard Petru (fot. twitter/Nowoczesna)

• Lider Nowoczesnej Ryszard Petru pojawił się na sali plenarnej Sejmu z innymi protestującymi posłami Nowoczesnej.
• Krytykował ustawę budżetową na 2017 r. Nowoczesna przedstawiła poprawkę zakładającą przesunięcie 300 mln na subwencję oświatową.

"Budżet jest najważniejszą ustawą, którą kolejne rządy przyjmują, budżet na przyszły rok ma bardzo wiele mankamentów, jest oparty, naszym zdaniem, na nierealnych założeniach" - powiedział Petru. Jego wystąpienie z sali sejmowej było transmitowane na profilu Nowoczesnej na Facebooku.

"Istnieje poważne ryzyko, że deficyt będzie znacznie wyższy niż ten, który jest prognozowany, może być znacznie niższy wzrost gospodarczy, znacznie niższe inwestycje i dobrze był było, gdyby Polacy mieli świadomość zagrożeń, które są związane z tym budżetem na przyszły rok. I żałujemy bardzo, że takiej debaty w parlamencie nie mogło być i że się ona nie odbyła" - dodał lider Nowoczesnej.

Dodał, że Nowoczesna stara się podkreślić to, jak ważne jest, aby budżet i wszystkie poprawki były przedyskutowane.

Wiceszefowa partii Katarzyna Lubnauer dodała, że zadaniem polityków Nowoczesnej jest prezentowanie poprawek do ustawy budżetowej, które zgłosili. Powiedziała, że Nowoczesna liczy, że prezydent Andrzej Duda zawetuje reformę edukacji przewidującą likwidację gimnazjów.

"Ale jeżeli tak by się nie stało, to gros kosztów związanych z tą reformą będzie przeniesionych na samorządy. Dlatego zaproponowaliśmy, żeby 300 mln zł zostało przesuniętych na subwencję oświatową" - powiedziała Lubnauer.

Przekonywała, że PiS zaproponował reformę edukacji, ale nie przewidział na nią żadnych środków. "Praktycznie subwencja pozostała bez zmian, procent, o który nie zmienia jest mniejszy niż procent, o który mają wzrosnąć pensje nauczycieli (...). To oznacza, że samorządy nie będą miały pieniędzy zarówno na przystosowanie budynków do nauki klas siódmych i ósmych, jak i również na przystosowanie sal np. na świetlice" - stwierdziła Lubnauer.

Dodatkowo, jak mówiła, samorządy będą musiały "wygasić gimnazja", co też wiąże się z kosztami. "To wszystko powoduje, że samorządy będą miały dodatkowe koszty, a subwencja ma pozostać bez zmian. Dlatego Nowoczesna złożyła swoją poprawkę, która ma samorządom dać dodatkowe 300 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Fortunat 2017-01-03 15:30:33
    Do Eto bi coke: Lechu I nieruchliwy (cokolwiek by to oznaczało) jak zwykle śpi do południa a potem rozdaje przywileje i posady.
  • Eto bi coke 2017-01-03 15:18:59
    RYSZARD I RUCHLIWY - wrócił do Polski.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA