REKLAMA

Petru: postawiliśmy na lokalnych liderów

  • Autor: parlamentarny.pl (Adam Sofuł)
  • 28 sierpnia 2015 14:57
Petru: postawiliśmy na lokalnych liderów Ryszard Petru. Fot. Mat. pras.

Przy tworzeniu naszych list wyborczych mieliśmy na uwadze nie tyle kampanię, co przyszłą pracę w Sejmie - mówi w rozmowie z parlamentarny.pl Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

Poznaliśmy partyjne jedynki Nowoczesnej. Sam pan twierdzi, że nie ma wśród nich osób znanych z telewizyjnych debat. Nie obawia się Pan, że nie starczy czasu na ich wypromowanie?

- Nie mam takich obaw. Być może są to osoby mało znane w skali ogólnopolskiej, ale za to dobrze znane ze swojej działalności w skali lokalnej, a więc w swoich okręgach wyborczych. To często znani samorządowcy, popularni przedsiębiorcy, profesjonaliści, lokalni liderzy. Dla swoich wyborców na pewno nie są anonimowi. Ponadto są to osoby sprawne organizacyjnie i - wydaje mi się - że odpowiadają na potrzeby wyborców. Bo Polacy potrzebują zmiany, naprawdę głębokiej zmiany i ci kandydaci, to najlepsza oferta. Nie chodzi o kwestionowanie obecnego porządku, tylko o zmianę pozytywną.

Jako kolejny ich atut wskazuje pan na dotychczasowy ich brak zaangażowania w politykę, działalność partyjną. Czy w Sejmie też to będzie atutem? Innymi słowy, czy, mówiąc kolokwialnie, nie dadzą się ograć starym partyjnym wygom? Przykładem takiego pospolitego ruszenia był Ruch Palikota, który w praktyce nie dotrwał do końca kadencji.

- Wyciągnęliśmy wnioski z historii Ruchu Palikota i szczególną uwagę położyliśmy właśnie na konstrukcję list wyborczych. Dlatego ten dobór kandydatów trwał długo, ale naszym kryterium nie było, kto z kandydatów sfinansuje swoją kampanię, tylko czym mogą być dobrą reprezentację w Sejmie. Nasze jedynki zatem wyłanialiśmy nawet nie tyle pod kątem kampanii wyborczej, co pod kątem przyszłej pracy w Sejmie. Cóż bowiem z tego, że wprowadzimy do Sejmu przypadkową reprezentację, która się potem rozejdzie jak Ruch Palikota. Nie o to chodzi.

Znamy jedynki, a co z dwójkami i trójkami. Co z kolejnymi miejscami na listach?

- Listy są tworzone na szczeblu regionalnym i są na ukończeniu. Znam większość tych osób i uważam, że będzie to dobra reprezentacja.

Rozmawiał: Adam Sofuł

Zobacz listę kandydatów Nowoczesnej

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Merlin 2015-10-19 11:46:32
    Świat staje na głowie. Każdy przedstawia siebie jak tylko potrafi. JA popieram KW Nowoczesna i ich listę zmian. Zmian na lepsze. Obalimy ten mur razem ruszając do urn. Popieram Grzegorza Boguckiego jako kandydata do sejmu, który da nam szanse i otworzy drogę do lepszego domu, którym jest Polska.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA