REKLAMA

Petru: Proponowanie nowych unijnych traktatów to osłabianie Polski

 • Autor: PAP/JS
 • 27 czerwca 2016 15:16
Petru: Proponowanie nowych unijnych traktatów to osłabianie Polski Lider Nowoczesnej przedstawił propozycje działań, które w jego ocenie, powinny zostać podjęte przez polskie władze w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE (fot. Piotr Rabiej/twitter)

• Proponowanie nowych traktatów unijnych osłabia nie tylko Polskę, ale też samą UE - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
• Jego zdaniem, w Polsce należy rozpocząć debatę dotyczącą przystąpienia do strefy euro.

Po tym jak w czwartkowym referendum większość mieszkańców Wielkiej Brytanii opowiedziało się za wyjściem tego kraju z UE prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że potrzebny jest nowy traktat europejski. Jak ocenił należy doprecyzować przepisy Unii, by ona rzeczywiście działała w oparciu o prawo, a nie na zasadzie arbitralnej, co "często się zdarza" i czego Polska stała się dzisiaj "przedmiotem i ofiarą". Kaczyński zapowiadał również, że nie ma w Polsce pomysłów o przeprowadzeniu referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.

Do jego wypowiedzi odniósł się w poniedziałek Petru, który - jak mówił - nie wierzy, iż Kaczyński "zmienił zdanie i nie chce wyprowadzić Polski z UE". Jednocześnie Petru przekonanie, że "propozycja nowych traktatów osłabia Unię Europejską, osłabia Polskę i jest sprzeczna z polską racją stanu".

"Polska może być silna nie tylko gospodarczo, ale politycznie i militarnie wyłącznie w silnej Europie" - oświadczył lider Nowoczesnej.

"Trzeba powiedzieć mocne +nie+ propozycji Jarosława Kaczyńskiego, bo tak naprawdę jego ostatecznym celem jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej" - dodał.

Lider Nowoczesnej przedstawił też propozycje działań, które w jego ocenie, powinny zostać podjęte przez polskie władze w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. "Działania te powinny zostać podjęte, abyśmy byli elementem procesu tworzenia silnej Europy" - podkreślił.

Jak mówił pierwszą kwestia jest zakończenie konfliktów z Unią Europejską. Wskazał tu m.in. na konflikty dotyczące Trybunału Konstytucyjnego czy Puszczy Białowieskiej. "Dziś, w tej sytuacja, w jakiej znalazła się Europa kluczową kwestią jest zakończenie tych konfliktów" - ocenił Petru.

"Kolejnym bardzo istotnym punktem jest to, by Polska uczestniczyła w rozmowach dotyczących przyszłego kształtu Europy. Jeśli w kółko będziemy mówić o traktatach, kiedy za każdym razem będziemy mówić, ze Unia jest słaba i nie jest tą, do której wstępowaliśmy, to wtedy nikt nas do takich rozmów nie będzie zapraszał" - zwracał uwagę polityk.

"Polska jest zbyt dużym krajem, aby w tego typu rozmowach nie uczestniczyć" - podkreślił.

Szef Nowoczesnej stwierdził, że bardzo ważną kwestią jest obecnie rozpoczęcie w Polsce debaty "o tym na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do strefy euro". Jego zdaniem po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE konsolidacja w ramach wspólnoty będzie miała miejsce w ramach strefy euro. "Nie nawołuje do przystępowania (do strefy euro - PAP), nawołuję do normalnej, rzetelnej debaty której polski prezydent i rząd dotąd unikał" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA