REKLAMA

Petru: Słowa Kaczyńskiego to nawoływanie do nienawiści

 • Autor: PAP/JS
 • 11 kwietnia 2016 13:36
Petru: Słowa Kaczyńskiego to nawoływanie do nienawiści Szef Nowoczesnej wyraził pogląd, że do katastrofy smoleńskiej doprowadziła seria "nieszczęśliwych zbiegów okoliczności" (fot. Nowoczesna/twitter)

Niedzielne (10 kwietnia) słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej to nawoływanie do nienawiści - ocenił szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Wyraził żal, że w niedzielę "więcej było agresji niż pojednania".

Prezydent Andrzej Duda, odsłaniając w niedzielę na fasadzie Pałacu Prezydenckiego tablicę poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu apelował m.in. o wzajemne wybaczenie. "Apeluję o to wybaczenie, bo ono jest dzisiaj i nam, i Polsce, której przyszłość musimy budować wspólnie, ono jest nam dzisiaj ogromnie potrzebne, ono jest niezbędne" - mówił Duda.

Kilka godzin później podczas apelu pamięci przed Pałacem Prezydenckim Kaczyński ocenił, że przebaczenie jest potrzebne, ale po przyznaniu się do winy i po wymierzeniu odpowiedniej kary. Mówił, że za tragedię - przynajmniej moralnie - odpowiada rząd Donalda Tuska.

"Wczoraj padło wiele słów, które nie powinny paść; widziałem wypowiedź pana prezydenta, która kilka godzin później została zdezaktualizowana przez pana prezesa. Widać, kto tu rządzi" - powiedział Petru na konferencji prasowej. Ocenił, że Kaczyński "zlekceważył wypowiedź" prezydenta.

"Powiem szczerze, że jak słyszę słowa o tym, że jak musi być przebaczenie, to musi być kara, to dobrze wiemy, że jak musi być kara, to wcześniej musiała być zbrodnia (...) Jak rozumiem, zbrodniarzy ma dostarczyć minister Ziobro i minister Macierewicz" - ironizował lider Nowoczesnej.

Jak dodał, gdyby tak się stało, bardzo źle świadczyłoby to o Polsce i stanie prawa w naszym kraju. "Prezes już zna zbrodniarzy, których chce ukarać, tylko - rozumiem - my jeszcze, malutcy, tych zbrodniarzy, ich nazwisk, nie znamy" - mówił lider Nowoczesnej. Zwrócił uwagę, że w polskim prawie jest domniemanie niewinności. "Apeluję do pana prezesa Kaczyńskiego, żeby nie karał nas wszystkich na zapas" - powiedział Petru.

W jego ocenie, słowa Kaczyńskiego to nawoływania do nienawiści. "Ten dzień wczorajszy powinien być dniem pojednania, a nie agresji. Szkoda, że to niestety było wczoraj więcej agresji niż pojednania" - dodał polityk.

Szef Nowoczesnej wyraził pogląd, że do katastrofy smoleńskiej doprowadziła seria "nieszczęśliwych zbiegów okoliczności". "Polska nie wyciągnęła wniosków z tej katastrofy - to jest przerażające. Katastrofa smoleńska mogła się niestety powtórzyć niedawno w wypadku limuzyny prezydenckiej: spieszyli się, mieli zły sprzęt, opona była nie ta, ignorowali informacje o prędkości. Na szczęście był to tylko incydent" - zaznaczył.

Petru nawiązał też na poniedziałkowej konferencji prasowej do planowanego wyboru nowego sędziego TK w miejsce prof. Mirosława Granata, któremu 27 kwietnia kończy się kadencja w Trybunale. Lider Nowoczesnej przypomniał, że we wtorek komisja sprawiedliwości i praw człowieka ma zaopiniować kandydaturę prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK, którą zgłosił klub PiS.

"Chciałem zwrócić uwagę, że do tego momentu zostały 22 godziny i to jest tak naprawdę czas, który odliczamy Jarosławowi Kaczyńskiemu i chcemy sprawdzić, czy PiS poszukuje kompromisu, czy też okłamuje Polaków mówiąc, że poszukuje, czy też okłamuje Polaków mówiąc, że poszukuje, a tak naprawdę będzie brnął i tworzył dalszy chaos" - mówił Petru.

Czytaj też: Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński z różnym stanowiskiem ws. katastrofy smoleńskiej

Nowoczesna oczekuje, że miejsce w Trybunale po sędzim Granacie zajmie któryś z trzech sędziów, który do składu Trybunału wybrał Sejm obecnej kadencji (Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński), a których do orzekania nie dopuszcza prezes Trybunału prof. Andrzej Rzepliński. 3 grudnia TK orzekł, trzech sędziów wskazanych przez Sejm poprzedniej kadencji zostało wybranych zgodnie z konstytucją.

"Jest to jedno z rozwiązań, które może uspokoić sytuację w Polsce jeżeli chodzi o Trybunał" - podkreślił szef Nowoczesnej. Dodał, że jeśli PiS będzie w dalszym ciągu forsował kandydaturę prof. Jędrzejewskiego, będzie to oznaczało "jednostronne zerwanie jakichkolwiek rozmów przez Jarosława Kaczyńskiego".

"Jutro będzie pół roku od momentu, kiedy nastąpiło zaprzysiężenie posłów w parlamencie i to będzie taki symboliczny moment - albo po tym pół roku sytuacja będzie miała szansę wyjścia na prostą i poprawy, albo wręcz odwrotnie - rozpocznie się jeszcze większy zjazd w dół" - ocenił lider Nowoczesnej.

Pod koniec marca, w sprawie przyszłości TK doszło do spotkania liderów partii politycznych u marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Kaczyński ogłosił po nim, że rozpoczął się dialog polityczny, który będzie kontynuowany. Również Petru oceniał po spotkaniu, że dostrzega "światełko w tunelu" jeśli chodzi o zakończenie sporu wokół Trybunału.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Kuruc 2016-04-13 00:08:02
  Do petru-eSeS: Wierszyk szparki - brakuje tylko aktualności o "dobrej świniozmianie przy korycie" - czyli o kumplu Beci który za nic dostaje 33500 PLN miesięcznie, młodziku który zarządza nieruchomościami całego WP czy pielęgniarce co kieruje elektrownią. Rymarzu - do klawiatury. W końcu jak się ten rymarz nazywa - Darek czy Eses. W końcu wezmą się za łby o tantiemy.
 • petru-eSeS 2016-04-12 23:51:16
  Wiersz ten powstał z inspiracji pani Holland Której słowo całą prawdę nam odkryło Że są po to te protesty w państwie Poland Żeby było proszę państwa tak jak było * Brać garściami zamówienia i dotacje Tu kontrakcik, tam zlecenie się trafiło Ośmiorniczki jeść i kawior na kolację Żeby było proszę państwa tak jak było * Na posadach by państwowych się uwłaszczyć Wziąć odprawę siedem baniek, że aż miło Za granicą w pas się kłaniać oraz płaszczyć Żeby było proszę państwa tak jak było * By ustawę można było kupić w Sejmie Na cmentarzu żeby coś się załatwiło Wiara prosi i domaga się uprzejmie Żeby było proszę państwa tak jak było * Demokracji dzielnie broni Gross Jan Tomasz On też pragnie, żeby nic się nie zmieniło Gdy oczernić trzeba Polskę, zawsze go masz Żeby było proszę państwa tak jak było * Jest, a jakże i przemawia Lis na żywo Protestuje, żeby mu się nie skończyło W telewizji wypasione sute żniwo Żeby było proszę państwa tak jak było * Protestuje jak należy Urban Jerzy Przyznam szczerze, że mnie wcale nie zdziwiło Larum grają więc z pomocą i on bieży Żeby było proszę państwa tak jak było * Ale naród jednak rozum ma nielichy I w wyborach zdecydował głosów siłą By odsunąć towarzystwo to od michy I nie będzie proszę państwa tak jak było!!!!!!! Polska dla POLAKÓW!!!!!
 • TenSam 2016-04-11 19:17:05
  Łobuzie polityczny pierwszy masz miejsce na śmietnik polityczny
 • ELAIN 2016-04-11 16:24:44
  NIECH PETRU UWAŻA BO JEGO CZAS MOŻE JUŻ SIĘ SKOŃCZYC -DOŚĆ SZCZUCIA I POJUDZANIA ,DOŚĆ KOD-OWCÓW I SPRZEDAWCZYKOW -NIE POWINIEN PRTRU BYĆ TAKI PEWNY SIEBIE
 • bolek 2016-04-11 15:08:03
  Skąd tyle krzyku, skąd tyle smrodu To protestują wyznawcy KOD-u Na czele idzie facet wzorcowy I demokrata nasz eksportowy. Napłodził dzieci pełną chałupę, Po czym nań wypiął ojcowską (...). Zamiast pracować na utrzymanie, Woli odstawiać chocholi taniec. To nowoczesny wzorzec faceta, Co go utrzymać musi kobieta. Za nim w płaszczyku facet bez wąsa. Pokracznie skacze w tanecznych pląsach. Niczym dyrygent głuchej orkiestry. Roman „koń” - znana gwiazda palestry. Za nimi złoty chłopiec businessu. Choć nie posiada on „interesu” Przystojny, zgrabny, buźkę ma śliczną I błyszczy wiedzą, tą historyczną. Według Ryszarda, kochany Brachu, Józef Piłsudski dokonał zamachu i rząd obalił wyobraź sobie, pomimo tego, że leżał w grobie.. Nie wiem jak można ukończyć szkołę I dalej zostać takim matołem. Pytanie takie dręczy mą główkę. Za kim obecnie nosi aktówkę? Rubaszny „sołtys” przy Ryśku kroczy, Zza okularów wytrzeszcza oczy Na tych co z domów dzisiaj wylegli. Miłośnik sztuki, sprzętu i mebli. Napiszę jeszcze gdybyś nie wiedział, Pod żyrandolem pięć lat przesiedział, A gdy mu Naród „zgasił żarówkę” Spakował wszystko na ciężarówkę. Zostały po nim goluśkie ściany. Pokazał klasę „hrabia” ..."cacany".... Tuż obok błyszczy ruda czupryna. To Lis, skundlony dziennikarzyna. Za nimi krzyczą ot tak, dla sportu Funkcjonariusze byłych resortów. Kapusie, lumpy i cała tłuszcza. Ktoś ich na siebie ciągle napuszcza. Jednych przekonał, innym zapłacił Pseudo elity, łże demokraci. Niech do Was trafi ta prosta racja. JACY OBROŃCY, TAKA DEMOKRACJA.
 • dieta bez podatku 2016-04-11 14:47:15
  Kłamco , bezmózgowcu zajmij się projektami ustaw dobrych dla Polaków , a nie bzdurami , aby błyszczeć w mediach jak idiota , to nie są twoje obowiązki jako posła , ciągłe pajacowanie. Weź się do roboty i złóż do Sejmu projekty ustaw , bo siedzisz tam z twoimi kolesiami i bierzesz nasze pieniądze podatników na urządzanie sporów politycznych , więc pora zacząć pracować dla dobra społeczeństwa , za co ci płacimy ????????
 • twój wyborca 2016-04-11 14:26:10
  Ty mój Królu Złoty. Szósty Królu zdobywco Rubikonu. Słuchamy cię Wybawco.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA