REKLAMA

Petru: wobec mnie są prowadzone działania operacyjne

  • Autor: aw/PAP
  • 27 lipca 2017 14:41
Petru: wobec mnie są prowadzone działania operacyjne Lider Nowoczesnej Ryszard Petru (fot. Nowoczesna/twitter)

Wobec mnie są prowadzone działania operacyjne; ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora nie uprawnia funkcjonariuszy do prowadzenia działań operacyjnych wobec posła na Sejm - powiedział w czwartek (27 lipca) lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

"Gazeta Wyborcza" napisała w czwartek, że "policyjni tajniacy śledzą działaczy stowarzyszenia Obywatele RP i posła opozycji Ryszarda Petru, lidera Nowoczesnej". Gazeta opiera się na nagraniach policyjnych rozmów. Nagrania mają pochodzić z piątku 21 lipca, gdy Senat debatował nad ustawą o Sądzie Najwyższym, a na tyłach gmachu trwała manifestacja przeciwników zmian w sądownictwie.

Petru, w czwartek (27 lipca) na konferencji prasowej przed siedzibą MSWiA, powiedział, że tego typu sytuacje, jakie opisała "GW", oznaczają, że prowadzone są wobec niego działania operacyjne.

"Chcę zwrócić uwagę na to, że ustawa o wykonywaniu mandatu posła (i senatora) nie uprawnia funkcjonariuszy do prowadzenia działań operacyjnych wobec posła na Sejm" - podkreślił lider Nowoczesnej.

Jak ocenił, sprawa opisana w "GW" oznacza, że każda osoba, każdy obywatel, który ma inne zdanie, niż PiS, może być "inwigilowany". O czym napisał też na twitterze:

Petru powiedział, że w związku z tą sytuacją domaga się od premier Beaty Szydło i szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, "poważnej" odpowiedzi na pytania, m.in.: czy ABW, CBA i policja prowadziły działania, polegające na obserwacji jego osoby i członków stowarzyszenia Obywatele RP, czy takie działania są nadal prowadzone?, kto wydał polecenie, lub zgodę na obserwację, w jakiej sprawie prowadzono obserwację, ilu funkcjonariuszy brało udział w działaniach operacyjnych, czy używano innych technik operacyjnych, oraz czy Błaszczak wiedział o tych czynnościach i prowadzonych działaniach.

Pytania te Petru zawarł w liście, skierowanym do premier Beaty Szydło.

Komenda Stołeczna Policji, odnosząc się do publikacji "Gazety Wyborczej" poinformowała w czwartek PAP, że działania policji nie mają na celu inwigilacji ani posłów opozycji ani organizatorów manifestacji, jakie w ostatnich dniach miały miejsce przed parlamentem. Zapewnia, że chodziło o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno samych manifestantów, "okolicznych przechodniów i mieszkańców Warszawy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wili 2017-07-27 15:40:21
    Nastepna nagonka opozycji juz to przerabialismy opozycja to grupa nierobow ktorzy przez 26 lat oszukiwali Polakow i rojnowali Polske a teraz robia wszystko aby wywolywac burdy nierobyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA