REKLAMA

Petru: Zawieszenie MRG może przynieść realne straty dla mieszkańców

  • Autor: PAP/JS
  • 19 sierpnia 2016 15:23
Petru: Zawieszenie MRG może przynieść realne straty dla mieszkańców Petru uważa, że "nie można dobijać Warmii i Mazur zamykając mały ruch przygraniczny"(fot. twitter)

• Zawieszenie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim może przynieść realne straty dla mieszkańców Warmii i Mazur - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
• Dodał, że MRG to fundament rozwoju tej części gospodarki, która z niego żyje.

Przebywający w piątek w Olsztynie Ryszard Petru ocenił, że decyzja rządu o zawieszeniu małego ruchu granicznego jest niezrozumiała i zaapelował o jej zmianę.

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów międzyrządowych umów o MRG, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, w przypadku obwodu kaliningradzkiego Rosji taka decyzja nie zapadła.

- Jesteśmy krajem, który ma sąsiadów, korzystamy z tego nie tylko na zasadzie przyjaźni i rozmów, ale też oni tworzą miejsca pracy - mówił podczas konferencji prasowej w Olsztynie lider Nowoczesnej Ryszard Petru. - 300 mln zł rocznie wydawali wcześniej Rosjanie w tej części Polski - kontynuował - i te pieniądze mogą zniknąć. One znikną nie tylko z polskich kieszeni, bo część ludzi nie zarobi, ale mogą spowodować też bardzo konkretne tragedie, bo część ludzi może stracić pracę. To jest uderzenie w region, który nie żyje tylko i wyłącznie z turystyki - przekonywał.

Czytaj też: SLD ma projekt "ustawy Kality". Chce leczenia medyczną marihuaną

Ocenił, że ruch graniczny jest fundamentem rozwoju tej części gospodarki, która z tego ruchu żyje.

- Widziałem wypowiedzi przedstawicieli PiS w tym wiceministra infrastruktury Jerzego Szmita, który mówił, że nie można budować gospodarki i przyszłości Warmii i Mazur na ruchu przygranicznym. To jest absurdalna teza - podkreślił Petru.

Wiceminister Szmit mówił wcześniej, że z małego ruchu granicznego korzystali przemytnicy paliwa i papierosów z Rosji.

Jak dodał Petru "nie można dobijać Warmii i Mazur zamykając mały ruch przygraniczny". Zaapelował do rządu, by ten pamiętał o tym, "iż w polityce też należy pamiętać o gospodarce, o konkretnych ludziach, bo to najbiedniejsi tracą miejsca pracy". Zaapelował, by "rząd szukał rozwiązań, które tworzą miejsca pracy".

Podkreślił, że "zawieszenie małego ruchu granicznego stoi w sprzeczności z tak zwanym niby planem Morawieckiego". "Plan mówi o rozwoju przedsiębiorczości a fakty są takie, że tę przedsiębiorczość właśnie tutaj na Warmii i Mazurach się zabija". Jak dodał, obawia się, że jego "apel uderzy w próżnię, bo dotychczas tego typu działania PiS nigdy nie były korygowane".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • PO-hańba i WSTYD!!! 2016-09-20 23:13:38
    Do jancio: Nie gadaj bo się zna "WSZYSTKIM"!??? Schetru wie nawet o święcie "Sześciu" Króli!!!
  • jancio 2016-08-29 21:14:56
    A co petru-swetru zrobił dla Warmii? Przecież on nawet nie wie gdzie to jestREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA