REKLAMA

Pierwsza dama chwali aktywność wiejskich kobiet

  • Autor: aw/PAP
  • 13 maja 2016 18:58
Pierwsza dama chwali aktywność wiejskich kobiet - Jestem dumna, że Pałac Prezydencki dzisiaj ozdobiony jest barwami wszystkich regionów krajów, a siedzibę prezydenta wypełnia entuzjazm i energia kobiet - powiedziała małżonka prezydenta (fot.Grzegorz Jakubowski / KPRP)

• Społeczna aktywność kobiet wiejskich jest nie do przecenienia - mówiła w piątek (13 maja) małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda do członkiń Kół Gospodyń Wiejskich.
• Podkreśliła, że dzięki aktywności kobiet, polska tradycja jest powodem do dumy.
• Spotkanie w Pałacu Prezydenckim odbyło się w związku z obchodami 150. rocznicy powstania kół.

Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania podkreśliła, że członkinie Kół Gospodyń Wiejskich rzadko są bohaterkami uroczystości, bo zwykle służą innym, wspierają swoje lokalne wspólnoty i ojczyzny. - To wasza społeczna aktywność, a także dbałość o kultywowanie tradycji i kultury ubogacają nie tylko polską wieś, ale i nasz cały kraj - mówiła.

Zaznaczyła, że do tego potrzebna jest nie tylko energia i aktywność, ale przede wszystkim poczucie, że właśnie tradycja, z której wyrastamy, jest czymś ważnym, o co warto dbać i co warto pielęgnować.

Małżonka prezydenta zaznaczyła, że to m.in. dzięki aktywności kobiet piękna polska tradycja przestała kojarzyć się z czymś zaściankowym, a jest prawdziwym powodem do dumy.

Czytaj też: Pełmocnonik rządy ds. kobiet wystąpił na VIII Kongresie Kobiet

Aktywne kobiety wsi

 - Kobiety na polskiej wsi organizują się i działają od 150 lat. Ale ich rola w rozwoju naszego kraju jest nie do przecenienia. Otóż nasza historia tak się złożyła, że podczas gdy mężczyźni ginęli na wojnach, w powstaniach, to właśnie na kobietach spoczywał obowiązek utrzymania domu, wychowywania dzieci, ale także obowiązek przekazywania wiedzy o tym, co to jest Polska - mówiła małżonka prezydenta.

- Rzadko czyta się o tych kobietach w książkach do historii i wystawia się im pomniki. A są to ciche, bezimienne bohaterki nie mniej ważne od ich mężów, ojców, braci, którzy ginęli za ojczyznę - podkreśliła.

Prezes Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Bernadetta Niemczyk powiedziała, że koła liczą obecnie 700 tys. osób. Koła gospodyń wiejskich bronią praw, reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA