REKLAMA

Pinior: Dziś stawką polskiej polityki jest to, czy Polska będzie krajem rządów prawa

  • Autor: PAP/JS
  • 02 grudnia 2016 21:30
Pinior: Dziś stawką polskiej polityki jest to, czy Polska będzie krajem rządów prawa Według Piniora służby mogą "konstruować na postawie podsłuchów" różne scenariusze. (fot. youtube.com)

W tej chwili stawką polskiej polityki jest to, czy Polska będzie krajem rządów prawa, czy też różnego rodzaju instytucje składające się na wymiar sprawiedliwości ulegną manipulacjom politycznym - powiedział wieczorem b. senator Józef Pinior.

W wywiadzie dla TVN24 były senator przekonywał, że jest niewinny, nigdy w działalności politycznej nie uzależniał swoich interwencji senatorskich od korzyści majątkowych. Zapowiedział, że będzie chciał udowodnić przed sądem swoją niewinność. Dodał, że nie będzie mówił o szczegółach sprawy do czasu, gdy zapozna się z całością zgromadzonego materiału dot. prowadzonej przeciw niemu sprawy.

Piniora był pytany, czy uważa swoją sprawę za polityczną w sytuacji, gdy śledztwo zostało rozpoczęte i trwało w czasach rządów PO.

"Niemniej w tej chwili użyto tej sprawy przeciwko mnie. Służby na co dzień sprawdzają bardzo wiele różnych spraw i niekoniecznie jednak ze zgromadzonych materiałów może wynikać określony scenariusz. Dla mnie w sposób oczywisty dziś użycie tej sprawy ma swój podtekst, wydźwięk polityczny" - odparł Pinior.

Czytaj też: Ziobro: Jeśli nagonka na prokuratorów będzie trwała, ujawnię część materiałów ws. Piniora

Pytany, czemu jego zdaniem miało służyć takie działanie, odpowiedział: "Myślę, że chodzi o to, by za wszelką cenę doprowadzić do kompromitacji tego pierwszego pokolenia Solidarności. Jak sobie przypomnimy ten lincz na Lechu Wałęsie sprzed roku, to widzimy, że ten cel jest bardzo wyraźny. Ci, którzy byli na pierwszej linii walki, za wszelką cenę szuka się na nich haków. To jest taka sytuacja, że jeśli zgodzimy się na to, że jesteśmy państwem, społeczeństwem żyjącym na podsłuchu, to +znajdźcie mi człowieka, a znajda się na niego haki+".

Według Piniora służby mogą "konstruować na postawie podsłuchów" różne scenariusze. Jak dodał, "głównym materiałem" w jego sprawie są podsłuchy telefoniczne.

Pinior wyraził zadowolenie, że w czwartek poznański sąd rejonowy nie uwzględnił wniosków prokuratury o zastosowanie aresztu wobec niego i dwóch pozostałych podejrzanych. Sąd nie zastosował też wobec nich żadnych innych środków zapobiegawczych.

Jak ocenił, decyzja poznańskich sędziów pokazuje, że "wymiar sprawiedliwości zachowuje swoją autonomię w stosunku do sfery polityki". Pinior tłumaczył, że czwartkowe posiedzenie sądu było bardzo długie, ponieważ sąd bardzo dokładnie badał wszelkie okoliczności. "Sąd słuchał relacji podejrzanych w sprawie, adwokatów, prokuratora. Przedstawiano różnego rodzaju dowody" - relacjonował.

Według b. senatora "w tej chwili stawką polskiej polityki jest to, czy Polska będzie krajem rządów prawa, czy też różnego rodzaju instytucje składające się na wymiar sprawiedliwości ulegną manipulacjom politycznym. "To jest ciągle pytanie otwarte: czy my pozwolimy na to, żeby Polska stała się państwem autorytarnym, państwem, w którym rządy prawa są poddane manipulacjom rządu czy sfery polityki" - ocenił.

Jak podkreślił, ucieszyły go wyrazy solidarności i wsparcie udzielone mu zarówno przez przyjaciół z czasów opozycji - takich jak np. Władysław Frasyniuk - jak i obcych mu ludzi. Według niego oznacza to, że cieszy się zaufaniem wielu osób, a zaufanie - jak ocenił - jest podstawą społeczeństwa obywatelskiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • czytałem 2016-12-03 15:11:16
    To była realizacja sprawy rozpoczętej za rządów PO a nie sprawdzenie, jak Pan twierdzi Panie Pinior. Gdyby PO wygrała wybory włos by Panu z głowy nie spadł. To nie PiS prowadzi sprawy i ściga złodziei a Polskie Prawo i uprawnieni do tego Prokuratorzy. Materiały z podsłuchów Pana i Jego kolesi zaś, zostały właściwie przetworzone na oficjalny materiał dowodowy, który pozostanie do oceny Sądu a nie PiS-u. Niech Pan nie czaruje prasy i młodzieży, bo to się Panu nie uda.
  • Zeghar 2016-12-03 08:13:14
    Oj tam. Jeszcze trochę, a Ziobro puści nam jego taśmy i wtedy będzie udawał Sawicką.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA